site.btaИзбраха най-добрите български ученици по астрофизика, които ще участват на Международната олимпиада по природни науки през 2024 г.
Избраха най-добрите български ученици по астрофизика, които ще представят България в Международната олимпиада по астрономия и астрофизика. Международната олимпиада по природни науки през 2024 г. ще се проведе от 17 до 26 август в Бразилия, съобщиха днес от пресцентъра на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
Петимата избрани олимпийци са Лора Лукманова - 11. клас, СМГ; Калоян Цанев - 11. клас, ПЧМГ; Елена Йорданова - 10. клас, МГ Русе; Баян Гечев - 12. клас, СМГ, и Стела Бинева -11. клас, ПМГ, Хасково. Те ще премерят знания с най-силните състезатели по астрофизика.
Националният отбор по астрономия и астрофизика се формира от учениците, класирани на първите пет места във възрастовата група от единадесети до дванадесети клас в националния кръг на олимпиадата по астрономия.
Техни ръководители на олимпиадата ще бъдат Никола Каравасилев от Първа частна математическа гимназия (ПЧМГ), София, и Захари Дончев от Института по астрономия към БАН. В подготовката на учениците участват и Стефан Иванов от СМГ, както и Александър Куртенков, също от Института по астрономия към БАН.
Лора Лукманова, ученичка в 11. клас на СМГ, ще бъде част от националния отбор по астрофизика за втори път, като миналата година тя печели сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика.
Калоян Цанев, ученик в 11. клас в ПЧМГ, за първи път е част от националния отбор по астрофизика. До сега Калоян е спечелил два медала – сребро и бронз от Международната олимпиада по астрономия, има 5 класирания в челната тройка на Олимпиадата по астрономия към Държавния университет в Санкт Петербург и е участвал в редица световни състезания по математика, където също е печелил медали.
Елена Йорданова, ученичка в 10. клас в МГ “Баба Тонка“, Русе, дебютира в националния отбор по астрофизика. С учителя Никола Каравасилев тя развива своите възможности и достига участие на Международната олимпиада по астрономия, в която е участвала две години поред (2022 г. и 2023 г.), печели сребърен и бронзов медал. Тя е завоювала сребърен медал от Международния турнир на младите естествоизпитатели и бронзов медал в категория ''Физика'' от Международната Жаутиковска олимпиада през тази година. През юли месец Елена ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.
Баян Гечев е ученик в 12. клас в СМГ. Миналата година той беше един от най-добре представилите се олимпийци по природни науки на България. Баян е ''ветеран“ в отбора по астрофизика, като това е третото му участие в националния отбор. Досега е спечелил един златен и един сребърен медал от Международната олимпиада по астрофизика. Освен медалите по астрофизика, той е печелил медали за България и от Международната олимпиада по физика – бронзoв, и още два бронзови от Европейската олимпиада по физика. Баян е благодарен на Националната комисия па астрономия, защото по думите му тя полага значителни усилия за подготовката на учениците в България- нещо, от което цялото общество е облагодетелствано.
Стела Бинева, ученичка в 11. клас в ПМГ, Хасково, за първи път е част от националния отбор по астрофизика. Досега Стела е участвала два пъти на Международната олимпиада по астрономия и е спечелила две бронзови отличия. Освен с астрономия тя се занимава с физика, музика и от скоро с български език и литература, където достига трето място на националния кръг на олимпиадата. През юли месец Стела ще бъде част и от българския отбор за Международния турнир на младите физици.
Миналата година Международната олимпиада по астрономия и астрофизика събра над 260 ученици от 52 държави в Полша, където българските гимназисти спечелиха пет медала - 1 златен, 3 сребърни и 1 бронзов, припомнят от Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.
До сега в историята на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика българските състезатели са спечелили 58 медала - 14 златни, 21 сребърни, 23 бронзови.
/ЙВЛ
/РБ/
news.modal.header
news.modal.text