site.btaОБНОВЕНА Вашите медали ни обединяват като нация, каза президентът Радев на срещата на българските олимпийски отбори по природни науки
Вашите медали ни обединяват като нация, дават ни надежда, че можем и ще бъдем модерна европейска държава, държава, която стои наравно с другите, държава, която може да води със знание, идеи. Това каза държавният глава Румен Радев в приветствено слово на традиционната Годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки днес в Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. По думите му медалите са повече от национална гордост.
Държавният глава отбеляза, че за него е огромно удоволствие да се възобнови една традиция - Годишна среща на българските олимпийски отбори по природни науки, да се затвърди убеждението, че последователността, дисциплината, целеустремеността са основни фактори за развитието на образованието и за просперитета на България.
Искам да изразя признателността си към вас, че продължавате на прославяте страната ни в световен мащаб във важни, фундаментални науки, за това, че и тази година доказахте огромния потенциал на България и то в дисциплини като математика, физика, химия, биология, астрономия, астрофизика, лингвистика, където сме убедително номер едно в света, каза президентът Радев.
Държавният глава благодари на преподавателите, които по думите му са в основата на успеха на учениците и са запалили искрата те да се интересуват, да учат. Това са стотици медали от международни олимпиади и състезания поколения наред и поздравления за тези хора зад сцената, ангажирани с вашата селекция и подготовка, не винаги при най-добрите условия, не винаги с ресурс, винаги с много по-малко ресурс от гигантите в света, които се борят, изтъкна Радев. Той отбеляза, че младите таланти се борят и постигат успех с много по-малко ресурси и се борят успешно с държави като САЩ, Китай, Русия, Германия, Япония.
Вашата подготовка, българското образование, подкрепата на нашите таланти трябва и ще бъде важен национален приоритет, категоричен бе Радев. По думите му всички държавни институции ще продължат да инвестират в младите хора, защото те са най-важната инвестиция за бъдещето, „за да бъде България просперираща, със силна икономика, със силни институции, държава, която гледа смело напред в ново, все по-динамично и високотехнологично бъдеще“.
Олимпиадите са ме научили на упорство, знания и концентрация. Благодарение на тях знам с какво искам да се занимавам в бъдеще, каза Виктор Лилов, златен медалист от Международната олимпиада по химия, сребърен - от Международната олимпиада по биология и Международната Менделеева олимпиада по химия. Пред журналисти той сподели, че формулата за успех е упоритият труд и малки лични саможертви, които по думите му си струват. В момента той е 12-и клас и очаква да бъде приет в Кеймбридж. Попитан дали би се върнал в България Лилов каза „защо не“. Според него напоследък у нас има невероятна материална база, по-добра от много места в света.
Астрономията, с която се занимавам, се разпростира от най-малки до най-големи мащаби, тъй като можем да изучаваме както процесите в ядрата на звездите, които са на атомно ниво, така и процесите, които се случват между галактики, звезди, които са на разстояния, които не можем да си представим, каза Лора Лукманова, 11-и клас, спечелила три медала от международни олимпиади тази година – по астрофизика, астрономия и от европейската олимпиада по експериментални науки. Тя отбеляза, че ръководителите им имат все по-голямо желание да ги подготвят и се подкрепят заедно с хората, с които се състезават. Олимпиадите срещат младежите с други олимпийци със същите интереси от другите страни, което обогатява културата на всеки един от тях, каза Лора. По думите ѝ астрофизиката може да не изглежда твърде приложима на пръв поглед, но повечето открития са направени без хората да имат представа за какво ще служат. Никога не е навредило това да знаем какво ни обкръжава, най-малкото още не сме си отговорили на въпроса „защо съществуваме“, изтъкна Лора. Тя посочи, че в бъдеще би записала да учи „Наука“ в Западна Европа.
Доц. Донка Ташева, ръководител на Националния отбор по химия поздрави олимпийците за постигнатите успехи и им пожела да запазят интереса към знанието, за да продължат да бъдат сред най-добрите, както досега.
По информация на отдел "Справочна" на БТА през 2023 г. българските ученически отбори са участвали в 21 олимпиади и турнири по природни науки по география, химия, физика, астрономия, биология, лингвистика, информатика и математика. Българските ученици са спечелили общо 94 медала - 17 златни, 32 сребърни и 45 бронзови медала. Също така са получили и четири почетни грамоти.
На международен турнир по физика от 21-ви до 25 март т.г. в Букурещ, Румъния, българските гимназисти спечелиха три бронзови медала и две почетни грамоти при конкуренция от над 60 състезатели от шест държави.
На Европейската олимпиада по математика за момичета от 13-и до 19 април т.г. в Словения българките спечелиха един златен медал с максимален резултат, два сребърни и един бронзов медал, като отборно се наредиха на пето място в Европа.
На Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2023 от 29 април до 6 май в Рига, Латвия, в конкуренция от 45 отбора българските ученици до 17 години се съревноваваха в знания и умения по физика, химия и биология и спечелиха три сребърни и три бронзови медала.
На 57-ата Международна Менделеевска олимпиада по химия в Казахстан от 30 април до 6 май т.г. българите премериха знания и умения с 114 състезатели от 21 държави и спечелиха четири сребърни отличия.
На 40-ото издание на Балканската олимпиада по математика в Турция от 8-и до 13 май българските ученици се конкурираха с над 130 гимназисти от 22 държави, като спечелиха четири сребърни медала и два бронзови, а в отборното класиране завършиха на трето място.
На Европейската олимпиада по физика в Хановер, Германия, от 16-и до 20 юни българските ученици се съревноваваха с над 170 участници от 38 държави - 28 от Европа и 10 гостуващи, и спечелиха един сребърен и три бронзови медала.
На 27-ото издание на Младежката балканска олимпиада по математика от 22-и до 28 юни в Тирана, Албания, българските математици под 16-годишна възраст спечелиха шест медала. Те се конкурираха с участници от 18 държави и спечелиха едно златно, два сребърни и три бронзови отличия.
На 34-ата Международна олимпиада по биология от 3-ти до 12 юли в Ал Айн, Обединените арабски емирства, българските ученици спечелиха златен, сребърен и бронзов медал.
На 64-тата Международна олимпиада по математика от 5-и до 13 юли в Япония, в конкуренция с 672 участници от 112 държави, българските ученици спечелиха един златен, един сребърен и четири бронзови отличия.
На 53-ото издание на Международната олимпиада по физика в Токио, Япония, 10-17 юли, петима български гимназисти се съревноваваха с 394 ученици от 82 държави и спечелиха четири бронзови отличия и почетна грамота.
На 20 юли, на Европейската олимпиада по информатика за момичета (EGOI 2023) българските състезателки се състезаваха с над 180 участнички от над 50 държави и завоюваха два сребърни и едно бронзово отличие в Швеция.
На 55-ата Международна олимпиада по химия в Швейцария от 16-и до 24 юли четирима български гимназисти завоюваха две златни и две сребърни отличия в конкуренция с над 340 ученици от 86 държави.
На 20-ата Международна олимпиада по лингвистика от 24-ти до 28 юли в Банско българските ученици спечелиха един златен, два сребърни и един бронзов медал, както и една почетна грамота.
На 14 август т.г. на 19-ата Международна олимпиада по география (XIX iGEO) в Бандунг, Индонезия, четирима български ученици се състезаваха в конкуренция с още близо 200 участника от 46 държави. Младежите преминаха през тест, работа на терен и мултимедиен изпит. Момчетата спечелиха два бронзови и два златни медала. Златните медали са на Денис Урумов, ученик от 91-ва Немска езикова гимназия “Проф. Константин Гълъбов” в София и Михаил Паскалев от Математическата гимназия „Петър Берон“ във Варна. Носители на бронзови отличия са Атанас Иванов от Националната природо-математическа гимназия (НПМГ) „Акад. Любомир Чакалов“ и Александър Илиев от Софийската математическа гимназия „Паисий Хилендарски“. Ръководители на отбора са доц. д-р Димитър Желев, преподавател в Софийския университет „Св. Климент Охридски" и Даниел Христов, учител в НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“, София.
На 16-ото издание на Международната олимпиада по астрономия и астрофизика в Полша, 10-20 август, петима български ученици се конкурираха с 260 състезатели от 52 държави и завоюваха един златен, три сребърни и един бронзов медал.
На 35-ата Международна олимпиада по информатика в Унгария от 28 август до 4 септември четирима български гимназисти се конкурираха с 360 състезатели от 90 държави и спечелиха четири бронзови отличия.
На Европейската младежка олимпиада по информатика ЕJOI българските ученици спечелиха един златен, един сребърен и два бронзови медала на турнира от 8-и до 14 септември в Грузия.
Българските младежи спечелиха осем медала от Младежката балканска олимпиада по информатика, която се състоя онлайн от 25-и до 28 ноември с виртуален домакин Бистрица, Република Северна Македония. България бе представена от два отбора по четири ученици. Те спечелиха три златни, два сребърни и три бронзови отличия.
На Международната олимпиада по астрономия българските гимназисти спечелиха един златен, един сребърен и шест бронзови медала. Олимпиадата бе присъствена в Китай на 13 ноември т.г. Международната олимпиада по астрономия дебютира през 1996 г., а България се включва в олимпиадата през 1998 г.
На 30-ото издание на Балканската олимпиада по информатика от 29 октомври до 3 ноември в Марибор, Словения, българските гимназисти спечелиха две златни и едно сребърно отличие в конкуренция с 51 участници от 13 държави.
На 10-ата Международна младежка олимпиада по природни науки от 29 ноември до 10 декември в Банкок Теодор Кусев от 10-и клас от НПМГ „Акад. Любомир Чакалов“ спечели бронзов медал.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text