site.btaЗапочна първият летен стаж по радиоастрономия, обвързан с работа с радиотелескопа LOFAR, в Института по астрономия към БАН
С начално двудневно въведение в радиоастрономията и в паневропейския радиотелескоп LOFAR започна първият летен стаж по радиоастрономия с LOFAR в Института по астрономия с НАО – БАН, съобщиха от пресцентъра на института.
През първия ден доц. д-р Росица Митева направи презентация с въпроси и отговори по темата. През втория присъствен ден участниците в стажа бяха запознати с подготовката на работната среда за LOFAR данни от лекторите докторант Вергил Йотов, доц. д-р Антоанета Антонова и доц. д-р Момчил Дечев.
Петимата стажанти ще работят по три проекта: “Слънчева активност и радиоастрономия’’; “Радиоинтерферометрични наблюдения на слаби астрономически обекти’’ и “Машинно обучение в радиоастрономията”. Всеки от участниците ще получи от своя ръководител допълнителна информация и методически указания за конкретния проект.
Проектите включват обработка и анализ на данни от уникалния нискочестотен радиотелескоп LOFAR, на чийто европейски консорциум България е съосновател и пълноправен член.
В края на двумесечния стаж трябва да бъде представен и защитен доклад за извършената работа от участниците. Успешно завършилите летния стаж ще получат специални сертификати за работата си по съответния проект и възможност за съавторство в престижни научни публикации, отбелязват от института.
Проектът LOFAR-BG е финансиран като част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България 2020-2027, координирана от Министерството на образованието и науката (МОН).
БТА припомня, че Институтът по астрономия определи като най-значимо свое научно постижение за 2023 г. изследването на звезда, част от клас избухващи звезди - повторно нови. Резултатите, получени от колектива с ръководител гл. ас. д-р Янко Николов, са публикувани в "Astronomy & Astrophysics" под заглавие Transient and Asymmetric Dust Structures in the TeV-Bright Nova RS Oph Revealed by Spectropolarimetry" ("Неустойчиви и асиметрични прахови структури в повторно новата RS Oph, открити чрез спектрополяриметрични наблюдения").
/ЙВЛ
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text