site.btaНай-ценното, което съм научила от ФЖМК, е да търся истината, каза заместник генералният директор на БТА Евгения Друмева
“Най-ценното, с което съм излязла от ФЖМК – да, сигурно бих могла да получа знанията и в други факултети, но съм най-благодарна на колегите и на нашите преподаватели, че те запалиха и взаимно се запалвахме с искрата на това да търсим истината, да имаме отговорно отношение към фактите, да се опитваме да влизаме в дълбочина. А това, което е най-важно, според мен, за един журналист, е да бъде честен към себе си, към професията, и да се опитва да бъде полезен именно по този начин”. Това каза Евгения Друмева, заместник генерален директор на БТА, по време на среща на възпитаниците на ФЖМК по повод 50-ата годишнина от основаването на факултета. В рамките на събитието присъстващите се събраха в Аула Магна, за да учредят Клуб на възпитаниците и приятелите на ФЖМК.
Евгения Друмева отбеляза още, че във факултета е научила основите на стандартите в журналистическата професия, без които тя не може да съществува. По думите ѝ изкуственият интелект, който най-вероятно ще замени много хора и професии, ще е способен да върши много работа, но няма да успее да замени това, което хората носят като етика и като ценности; като преценка. Това, според нея, са най-важните принципи в журналистическата професия. Принципи, които студентите във ФЖМК научават още по време на обучението си, каза тя.
Деканът на Факултета по журналистика и масова комуникация проф. д-р Веселина Вълканова приветства всички присъстващи и всички, записали се в клуба, който официално обяви за учреден. Проф. Вълканова отбеляза, че БТА е един от най-големите работодатели на студентите на ФЖМК. “Много важни за средата, за студентите, са стажантските програми, които ние имаме с различни медии”, добави тя.
По време на срещата, приветствия отправиха и проф. д.ик.н. Соня Милева- зам.-ректор “Кариерно развитие, алумни, връзки с работодателите и бизнеса‘‘ на Софийския университет “Св. Климент Охридски‘‘; журналистът от Българската национална телевизия Бойко Василев и директорът на онлайн изданието на "24 часа'' - Данка Василева. Всички те са възпитаници на Журналистическия факултет на СУ.
Проф. д.ик.н. Соня Милева поздрави всички присъстващи от името на ректора на СУ – проф. Георги Вълчев, както и от името на ректорското ръководство на висшето училище. Тя подчерта, че по време на мандата на проф. Георги Вълчев е създаден ресорът, който оглавява – “Връзки с работодатели, кариерно развитие, алумни‘‘, който до голяма степен има връзка с дейностите и обучението, предлагани във ФЖМК.
“Алумни общността, това е едно естествено допълнение на това, което ние правим, и се опитваме да правим в Софийския университет, а именно – валидация на качеството, на постиженията. Вие сте носителите на това, което СУ се опитва да изгради като професионалисти и студенти със знания и компетенции, и умения, които се вписват и реализират успешно в съвременната среда”, обърна се тя към гостите. Проф. Соня Милева допълни, че съвместните действия на алумни общността с ръководството и преподавателите на СУ, полагат основите на едно качествено образование в областта на журналистиката.
Журналистът Бойко Василев отговори на въпроса какво му е дал Факултетът по журналистика и масова комуникация. Разказа свой силен спомен от събитие в т.нар. "гореща точка". Журналистът загатна темата за злоупотребите с професията. “Едни от най-големите злоупотреби с професията, за съжаление, вършим ние, журналистите‘‘, отбеляза той.
Според него злоупотребите в журналистическата професия се изразяват в различни поведения, като например - да си в професията в името на нещо друго, а не поради желание да търсиш истината; да бъдеш в журналистиката, за да преследваш някаква кариера. По думите му злоупотреба е и когато просто прекалено настъпателно искаш да изкажеш личното си мнение по даден проблем или тема, вместо да предоставиш възможност на хората, на които даваш дума, да говорят.
“В сайта на "24 часа онлайн" в момента работят само хора от Факултета по журналистика, като повечето още не са завършили. Взимаме ги на стаж още във втори курс, те знаят основите, но ние ги учим и на много неща. След като изкарат тримесечен или шестмесечен стаж, повечето от тях са назначавани на работа“, разказа директорът на онлайн изданието Данка Василева.
Тя акцентира, че освен доброто образование, практиката за младите журналисти също е от съществено значение. “Най-важното за мен, за нашата професия, са контактите. Който няма контакти, не може да направи добър материал, а без контакти между самите журналисти, медия не става. За това е прекрасна идеята да имаме Клуб на възпитаниците – една алумни общност, която не само ще споделя спомени и истории, но ще служи и за обмен на опит, контакти, подпомагане на колегите, и сравнение на личните постижения на журналистите‘‘, отбеляза тя.
Петър Желев, студент от специалност “Журналистика‘‘, трети курс, имаше възможност да приветства гостите по случай учредяването на Клуба на възпитаниците и приятелите на ФЖМК от името на настоящите студенти.
По повод юбилея на ФЖМК предстоят поредица от чествания, с които факултетът ще отбележи половинвековното си съществуване. В навечерието на 24 май и на 50-годишния юбилей Студентската телевизия "Алма Матер" подготви филм за ФЖМК, в който деканът проф. д-р Веселина Вълканова разказва за миналото, настоящето и плановете бъдещето на факултета.
/РН/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text