site.bta Служебният министър на образованието Галин Цоков свика национално съвещание за предстоящите национални външни оценявания и за матурите
В над 750 училища в страната ще се проведе държавният зрелостен изпит по български език и литература (БЕЛ). Това стана известно на съвещание на служебния министър на образованието и науката проф. Галин Цоков с началниците на Регионалните управления на образованието (РУО) в страната. Срещата е инициирана за създаване на организация в цялата страна за предстоящите национални външни оценявания (НВО) и на държавните зрелостни изпити (ДЗИ), съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
До момента заявления за участие в първата задължителна матура са подали над 51 000 зрелостници. В около 420 училища ще се проведе вторият задължителен държавен зрелостен изпит по профилиращ предмет, а в близо 220 училища - държавен зрелостен изпит по желание, стана известно по време на заседанието.
"Една от непосредствените задачи пред системата е да организираме добре предстоящите изпити и да мотивираме учениците да покажат по-високи резултати", каза министърът. По думите му важна е координацията и затова още в първите дни на служебния кабинет инициира съвещанието. "Веднага след издаването на указа за предстоящите национални и европейски избори направихме организация, за да запазим датата на националното външно оценяване по български език и литература в десети клас", допълни проф. Цоков. Той обясни, че НВО по български език и литература в десети клас остава на 10 юни. Предвижда се обаче то да се проведе в по-късен начален час - в 11:00 ч., вместо в първоначално предвиденото начало от 8:00 ч., за да могат училищата с изборни секции спокойно да организират провеждането му.
За първи път учениците, които не могат да се явяват на национално външно оценяване поради здравословен проблем, наложил болничен престой, поставяне под карантина или изолация, както и поради смъртен случай в семейството, ще имат възможност да се явят на съответния изпит на допълнителна дата. Конкретната дата за него ще се определи на база данните от подадените заявления. "Това е дълго чакана промяна в образователната ни система и трябва да разясним максимално добре на децата как и в какви случаи могат да се възползват от нея", подчерта министър Галин Цоков.
Друг нов момент е, че на седмокласниците ще се даде повече време за работа по първата част от изпитите - така те ще разполагат със 75 минути, вместо традиционните 60 минути, за да могат да работят спокойно и да покажат знанията си. В теста по математика ще има две задачи повече с избираем отговор за сметка на две задачи по-малко с кратък свободен отговор. За десети клас пък изпитът по БЕЛ ще включва две задачи по-малко, за да имат повече време за мислене. За десетокласниците изпитът ще е по-практически ориентиран, за да се измерят умения.
На предстоящата сесия на държавните зрелостни изпити за първи път ще има възможност за повторно явяване на матура за повишаване на резултата. Възможността бе дадена с промени в Закона за училищното и предучилищното образование, като оценката от този изпит ще може да се използва само при кандидатстване във висше училище. Желаещите да го направят ще трябва да подадат писмено заявление в образователната институция в срок между 24 и 26 април.
Проведените за първи път в изцяло различен формат конкурси за директори на училища бяха друг основен акцент в дискусията на министъра с началниците на Регионалните управления на образованието. Той им благодари за добрата организация. "За нас ще е изключително важно и полезно да дадете мнение по отношение на предизвикателствата, а и как могат да се подобрят, за да се организират още по-добре следващите конкурси", каза министърът. Експертите от МОН и началниците на РУО отбелязаха, че новият формат е мерил не само познаване на нормативната база, но и лидерски качества, умения за мислене и вземане на решения, което в дългосточен план ще има положително отражение за цялата система.
Министър Цоков съобщи, че предстои и широка дискусия с директорите на училища по подготвени важни проекти за документи - рамката за качество и стандарт за качество, промени в правила за дейността на регионалните управления на образованието. Друг документ, който ще се обсъди в системата, е визията за промените в учебните програми и в оценяването. Тези документи трябва да послужат за промени в Закона за предучилищното и училищното образование, когато бъде избран новият парламент.
Според графика на МОН за настоящата учебна година, публикуван в сайта на министерството, на 17 май 2024 г. ще се състои задължителният държавен зрелостен изпит по български език и литература в 12-и клас. На 20 май е вторият задължителен държавен зрелостен изпит и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация
На 19 юни е изпитът по български език и литература от националното външно оценяване в края на седми клас. На 21 юни е изпитът по математика от националното външно оценяване в седми клас.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text