site.btaОбявиха номинираните за награда „Пловдив“ дейци на културата
Официално бяха обявени номинациите за награда „Пловдив“ – най-престижното културно отличие на Община Пловдив, с което се отличават заслужили дейци с принос към културния живот на града. Предложенията са били разгледани от специализирани комисии, които са определили до три номинации във всяка от десетте категории, съобщават организаторите.
В раздел „Художествена литература и хуманитаристика“ са номинирани Красимир Димовски - за романа „Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П“, Антон Баев - за книгата „Татко“ и Станислава Станоева - за поетичната книга „Хляб, любов и други ангели“.
В раздел „Художествен превод“ са номинирани Йордан Костурков – за художествения превод от английски език на романа „Старият антикварен магазин“ от Чарлс Дикенс; Стефан Русинов – за превода от китайски език на книгата „Китай в десет думи“ от Ю Хуа; Анета Тошева – за художествения превод от френски език на романа „Мадам Бовари“ от Гюстав Флобер.
В раздел „Журналистика“ номинирани са Мария Луцова – за поредицата „Театралната афера“ (журналистическо разследване, разкриващо схема за злоупотреби в Министерство на културата и няколко български театъра) и Веселина Пеева – за поредица от интервюта и репортажи, отразяващи културните фестивали и форуми в Пловдив през 2024 г.
В раздел „Музика и танцово изкуство“ номинирани са Мирослава Кацарова – за 10-то юбилейно издание на фестивала „Plovdiv Jazz Fest – Празник на джаза“; АМТИИ „Проф. Асен Диамандиев“ – Пловдив, за тържествения юбилеен концерт спектакъл „Традиция и съвременност в сърцето на Пловдив“, посветен на 60 годишнината от основаването на Академията; Вики Алмазиду – за първото издание на Националния музикален конкурс „Милчо Левиев“.
В раздел "Театър" номинирани са: Фондация „Ред ноус” - за авторския спектакъл на театър „Хенд“ „Шекспир x 5”; екипът на спектакъла „Елизабет или кралицата девственица“ на Драматичен театър Пловдив - за актьорско майсторство; спектакълът „Без кръв“ на Драматичен театър – Пловдив - за постиженията на актьорския състав от България и Република Северна Македония.
В раздел „Изобразително изкуство“ номинирани са кураторите д-р Светлана Куюмджиева и д-р Пламен Петров – за изложбата Acqua alta. История на българските национални участия във Венецианското биенале 1910 –2024” в изложбена зала „Капана“ на Градска художествена галерия; Цвятко Сиромашки – за юбилейната ретроспективна изложба „Литийно“ - Цвятко Сиромашки на 70, представена в изложбена зала „2019“ на Градска художествена галерия; Михаела Иванова – за юбилейната изложба „Моите планини“, посветена на 35 годишната творческа дейност на художничката, представена в Залите за временни експозиции на Градска художествена галерия.
В раздел „Съвременни мултижанрови и аудио-визуални изкуства, фотография“ номинирани са Златка Далчева, Антон Марчев, Петър Гичев, Пепа Кошишка – за документалния филм „Без музика няма живот“, посветен на големия диригент и артист Крикор Четинян, по повод 80 години от рождението му; Минко Михайлов – за фотографската изложба „Куба на фокус“, представена в Дом на културата „Борис Христов“; сдружение „Изкуство днес“ – за реализацията на 30-ото издание на „Седмица на съвременното изкуство 2024“ с тема „За по-добър свят“ с куратори Живка Валявичарска и Емил Миразчиев.
В раздел „Опазване на културното наследство и съхраняване на паметта“ номинациите са за Фолклорен ансамбъл „Тракия“ – за юбилейния концерт „50 години емоция“ в Античен театър и изложбата на площад „Римски стадион“ по повод 50-годишнината от основаването на ансамбъла; Драматичен театър „Н. О. Масалитинов“ - Пловдив, за откриване на VR зона в Музея на театъра; творчески екип: архитектът Галина Пировска, реставраторът Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова и Биляна Груева-Здравчева - за реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“.
В раздел „Произведение на изкуството, предназначено за деца“ номинирани са Анастасия Антонова - за 25-ата годишнина на телевизионното предаване „Ася в страната на талантите” в пловдивска телевизия "Тракия", както и извън телевизионното студио – в зали и на различни сцени из града; Държавен куклен театър – Пловдив - за постановката „Кентървилският призрак“; Борис Стоилов – за илюстрациите на книгата „Приказки за Хитър Петър“ от Сава Попов на издателска къща „Хермес“.
В раздел „Архитектура и естетизация на градската среда“ номинирани са творчески екип: архитектът Галина Пировска, реставраторът Никола Стоянов и археолозите Мая Мартинова и Биляна Груева-Здравчева - за реализацията на проект „Античен комплекс „Източна порта” на Филипопол - анастилоза, консервация, реставрация и експониране“.
Кои от номинираните дейци на културата ще бъдат удостоени с награда „Пловдив“, ще бъде обявено на тържествена церемония на 23 май в Драматичен театър - Пловдив, се казва още в съобщението.
Награда „Пловдив“ е най-високото отличие, което се връчва на заслужили деятели на пловдивската култура. Началото е поставено през 1969 година. Оттогава до днес, всяка година в навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с Награда „Пловдив“ се удостояват творци, творчески колективи, културни, образователни и други институции за произведение, събитие или факт с реален принос за развитие на културния живот на Пловдив, реализирано през предходната година.
/АДМ
/ХК/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина