site.btaМеждународна научна конференция, посветена на кризата на представителната демокрация в Европа, ще се проведе в СУ
Международна научна конференция “Представителната демокрация в криза: критични наративи за представителната демокрация в Европа“ ще се проведе в Софийския университет (СУ) “Св. Климент Охридски“ на 28 март, съобщават от висшето училище.
Това е първата от три конференции в рамките на дейността на научната група “Европейски ценности и социални предизвикателства“ по проекта SUMMIT, финансиран със съдействието на ЕС- Next Generation по Национален план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Организатор на форумите е проф. д-р Мартин Белов, заместник-декан на Юридическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски“.
В конференцията ще участват утвърдени и изявени специалисти от водещи европейски университети, сред които: Стокхолмски университет - Швеция; Маастрихтски университет - Нидерландия; Свободен университет на Амстердам; университет “Помпеу Фабра“ - Барселона, Испания; университет ''Рома Тре'' - Рим, Италия; Ягелонски университет - Краков, Полша; Унион университет - Белград, Сърбия; и СУ “Св. Климент Охридски“.
Основните теми, които ще бъдат обсъдени, касаят различните аспекти на кризата на представителната демокрация в Европа - нормативно-институционален; социоправен и въображаем. Форумът ще започне с дискусия върху въображаемите основи на представителната демокрация, които се отнасят към нейните нормативни идеологии и основополагащи конституционни митове. Работният език на събитието ще е английски. За участие е необходима предварителна регистрация, казват организаторите.
От СУ допълват, че в рамките на форума ще бъдат обсъдени влиянието на кризата и кризисния конституционализъм на извънредното положение и политиките на страха върху представителната демокрация. Централна част от конференцията ще бъдат тенденциите към пост-демокрация и технокрация. Особено внимание ще бъде отделено на демократично-технократичния дисбаланс и развитието на технокрация, бюрокрация и експертокрация чрез нарасналата роля на съдилищата и администрацията в националния и наднационалния конституционализъм. Ще бъдат дискутирани и възникващите глобални и наднационални мрежи, както и тяхното влияние върху бъдещето на представителната демокрация, добавят от Софийския университет.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text