site.btaИзложба в Плевен показва промените в живота на жената през последното столетие
В навечерието на 8 март в Плевен се открива изложба, която показва промените в живота на жената през последното столетие. Експозицията е съвместна на регионалните исторически музей в Русе и Плевен. Включва експонати, които проследяват ролята на жената в обществото, прехода от традиционната към модерната представа за жената и пълноценното й участие в обществените процеси.
Регионалният исторически музей в Русе показва 11 постера с фотоси и текстове и 15 кукли, които представят различни реплики на автентични костюми, свързани с модните тенденции в градското облекло – рокля "шантеклер", бални и вечерни рокли, всекидневни дрехи, униформа на прислужница и други. Постерите представят различните ментални модели, свързани с образа на жените, тяхното присъствие в обществения живот, еманципацията до съвременни проблеми на социума като "унисекс" и "трансексуалност".
От плевенския музей са показани експонати на отделите "Етнография" и "Нова и най-нова история".
"Представяме изключително интересни, оригинални материали, които показват историческия път на плевенската жена в годините назад. Акцентира се върху различни факти и моменти от нейното развитие, за да я видим днес такава, каквато познаваме плевенчанката – модерната, съвременната, еманципираната", каза пред БТА Десислава Близнашка, ръководител на отдел "Нова и най-нова история".
В изложбата се представя дейността на Дружество "Червен кръст", под чието ръководство се организират самарянски курсове за жени в Плевен. Показани са издавани свидетелства за самарянство, значки, една от които е на оперната прима Катя Попова. Сред експонатите са орден за гражданска заслуга "Дамски кръст – трета степен" на Пенка Попова, секретар на женското благотворително дружество "Развитие", което е с голям социален принос в Плевен.
Сред любопитните експонати са орден "Майчинска слава – първа степен", връчван на жени, родили и отгледали осем и повече деца, медал за майчинство при жените, дали живот на три и повече деца. Акцент в изложбата е и филиграм на Комитета на българските жени.
Близнашка подчерта, че специално място е отделено на жени като Здравка Димитрова, активен участник в изграждането на профсъюзното осигуряване, стоматолога д-р Мара Панчева, учителката Елена Нойкова, преподавател в девическата гимназия "Княгина Мария-Луиза" и не на последно място на Рена Попова – оставила своя отпечатък не само върху журналистиката, но и върху културния живот на Плевен.
Посетителите на изложбата ще видят различни тоалети и аксесоари, шапки, чадъри, пудриери и гримове, които представят развитието на еманципираната жена. Сред интересните експонати са две нетрадиционни сватбени рокли.
"Едната рокля представлява кафяв костюм от две части, а другата е синя, от естествена коприна. Тя наподобява рокля на принцеса, тъй като в този период около 1947 г. има една мода, която се нарича "принцес". Тогава Романтизмът се завръща и роклите наподобяват рокли на принцеси", допълни Миглена Николаева, ръководител на отдел "Етнография" в плевенския музей.
При официалното откриване на изложбата тази вечер гостите ще получат като сувенир копие на поканата за откриване на Първото майчинско училище в Плевен през 1938 г., което е било и първо за България. Неговата основна цел е за нравствено и културно издигане и просвещение на майките, за да създадат те здрави семейства, допълни Близнашка.
Експозицията "Жените в обществото" може да бъде разгледана до края на месец май. Тя ще е част и от Нощта на музеите в Плевен.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text