site.btaСтудентите в частните университети и от платеното обучение в държавните висши училища също трябва да получават стипендии
Основните приоритети в мандата ми за следващите две години са свързани с настояването и студентите от частните висши училища да започнат да получават държавни стипендии, както и студентите от платеното обучение в държавните висши училища. Това ще е една от основните теми, която да се коментира заедно с промените в Закона за висшето образование (ЗВО), които са свързани с безплатното обучение на студентите по държавна поръчка, каза в интервю за БТА новоизбраният председател на Националното представителство на студентските съвети (НПСС) във висшите училища у нас Ангел Стойков.
Той заяви, че трябва да има увеличение на стипендиите на студентите у нас с 30 процента, което да е за следващите две години.
Сега максималната стипендия е от 200 лева, но всеки един Студентски съвет и комисиите по стипендиите решават каква да бъде сумата на базата на средствата, които се получават в съответния университет, обясни Стойков. "Ако искаме колегите ни да получават високи стипендии, трябва да бъдат увеличени и средствата, които се предоставят на висшите училища. Ако всички студенти в даден университет получават максимална стипендии от 200 лева, това означава, че много малък е този брой на студентите", обясни председателят на НПСС.
Много пъти е коментирана и друга тема, и сега трябва да се работи по нея - за условията, които ги има в университетите за студентите със специални образователни потребности - за незрящите, за хората с нарушен слух, за студентите, които имат двигателни затруднения. Това означава, че във висшите училища трябва да има рампи за младите хора със специални образователни потребности, а за незрящите студенти да е осигурена брайлова азбука и специални електронни платформи, по които те да могат да учат.
Трябва да се въведе дуалната форма на обучение във висшето ни образование, каквато я има и в чуждестранните университети
Трябва да настояваме пред Министерството на образованието и науката (МОН), както и пред ръководствата на висшите училища, да се развива дуалната форма на обучение, и да се създават нови програми, които са по примера на чуждестранните университети, каза Ангел Стойков. Това е този тип дуално обучение, което го има вече в средното ни образование и то е свързано с много добри практики, добави той.
"Всеки един ректор трябва да каже в спецификата на своя университет по какъв начин вижда дуалната програма и налагането на тези форми на обучение съвместно с бизнеса. Ако вземем за пример военните университети, при тях дуалната форма на обучение няма да е така приложима, както ще е в Университета за национално и световно стопанство (УНСС), в Софийския университет "Св. Климент Охридски" или в Икономическия университет във Варна. В тези университети дуалната форма за обучение "може да върви ръка за ръка с бизнеса", заяви Стойков.
Той отбеляза, че в медицинските университети ще е по-трудно въвеждането на дуалната форма на обучение, защото те имат в своята програма заложена практика за студентите и посещения в болниците - още от втори-трети курс. Трябва да има среща с всички ректори и те да представят своите мнения къде е приложима и къде не може да се въведе дуалната форма на обучение в университетите, каза председателят на НПСС.
Електроенергията в студентските общежития не трябва да се плаща на промишлени цени, а да е като за битови потребители
Друга важна тема, която е заложена в моя мандат, е тази за студентските общежития, каза новият председател на НПСС. Ангел Стойков добави, че от ръководството на организацията ще настояват пред МОН за увеличаване на държавната субсидия за т.нар. леглоден и храноден. Отново сме заложили минимум 30 процента, като това увеличение ще е свързано и с възможностите на бюджета, както и с разговори, които ще водим с Министерството на образованието и науката, обясни Стойков.
Всички тези искания и приоритети на новото ръководство на Националното представителство на студентските съвети са за две години, отбеляза отново Ангел Стойков.
Той каза, че студентите продължават да плащат електроенергията на промишлени цени в общежитията, а не като битови потребители. "Това все още е голям проблем и ще искам да имаме срещи не само с МОН, но и с комисиите в парламента по бюджет и финанси, по образование и наука, и по енергетика, за да се водят тези разговори, защото става въпрос за промяна в Закона за енергетиката", обясни Ангел Стойков.
Той добави, "че е необходима тази промяна, за да може студентските общежития да се зачитат като битови потребители, а не като стопански потребители". Това ще е политика, на която новото ръководство на НПСС ще заложи сериозно, за да няма вече сметки от 300-400 лева за електроенергия в студентските общежития, заяви Стойков.
От НПСС ще искат да има контрол за изпълнението на програмата за ремонт на студентските общежития, която е за 200 милиона лева
От НПСС ще изискваме да има и сериозен контрол за изпълнението на програмата за саниране и ремонт на студентските общежития в периода 2024-2026 г., за който са предвидени 200 милиона лева. Те са разпределени по програмата и сега, за първия й период - около 20-25 университета, ще имат възможност да подобрят условията за живот в студентските си общежития, а с останалите средства по програмата ще продължат да се обновяват сградите в тях, каза председателят на НПСС.
Програмата не е за построяване на нови общежития, а за ремонтиране, обновяване и саниране на съществуващия сграден фонд на студентските общежития в страната, обясни Ангел Стойков. Той каза, че част от сградния фонд е от 80-те и 90-те години, и не е ремонтиран, а последните големи ремонти са правени през 2007 г., но това не е било направено на цялостната база на студентските общежития. "И сега има сгради на студентски общежития, които са в окаяно състояние", коментира председателят на Националното представителство на студентските съвети.
Ангел Стойков припомни, че сградите на студентските общежития са строени в страната на няколко етапа - през 70-те години, има също в края на 80-те години и през 90-те години, като това са финалните блокове - тези, които са за студентски семейства и са в София. С тези 200 милиона лева по програмата не може да се обнови сградният фонд на всички общежития в страната и когато тези средства се изразходват, НПСС ще настоява за нови средства по програмата, каза председателят на организацията.
На Общо отчетно-изборно събрание Националното представителство на студентските съвети избра Ангел Стойков за свой председател за мандата 2024-2026 г. Той получи подкрепата на 44 висши училища в страната. Стойков оглави НПСС след два мандата на предишния председател на организацията - Даниел Парушев.
Ангел Стойков е роден в Бургас. Има бакалавърска степен по "Икономика на туризма" в УНСС, както магистърски степени по "Международен туризъм" и по "Мениджмънт на недвижимата собственост" в същия университет. Обучава се в образователната и научна степен "доктор" в катедрата "Икономика на туризма" в УНСС.
От 2019 до 2023 г. е председател на Студентския съвет при УНСС. През 2019 г. е избран за член на Младежкия консултативен съвет към Столичната община. През 2021 г. е избран за член на Консултативния съвет към кмета на район "Студентски". От 2023 г. е президент на Алумни клуба към Студентския съвет при УНСС, а през 2024 г. е избран за член на Съвета на настоятелите в УНСС.
Ангел Стойков е удостоен с почетния знак на вицепрезидента на България за 30-годишнината на Студентския съвет при УНСС.
Автор е на няколко публикации, като две от тях са индексирани в световните научни издания - Web of Science и Scopus.
/ТС/
news.modal.header
news.modal.text