site.btaМоника Попова посвещава изложба на връзката си със семейството и ролята си на майка и баба
Изложбата „Майка“ е посветена на моята 55-годишнина и най-вече на връзката ми със семейството, ролята ми като майка и баба, с настъпващите трансформации в общуването с всеки един от членовете на семейството ми. Думите са на художничката Моника Попова по повод изложбата, която се открива 1 февруари в зала „Райко Алексиев“ на Съюза на българските художници.
„Тези трансформации довеждат до създаването на ситуации, фрази, действия, които се превърнаха в хранителна добавка за моето творчество. Както по упътванията на подобен тип добавки винаги се изписва – златният прашец вътре не бива да се използва като основна храна, защото в противен случай може да се създадат тежки усложнения, довеждащи до пристрастяване. Аз съм пристрастена. Моето пристрастяване е към моето семейство“, казва още Попова.
„С плюса или с минуса, аз преживявам всекидневните си изпитания на майчинството и бабинството, което с общо 3 дъщери и 5 внуци ме превърна в жената-чудо за някои, но за други в странно човече. От прекалената грижа към децата си, а дори и към студентите си, аз добих усещане за пристрастяване, което както окрилява, така и ме докарва до комични реплики, действия и ситуации. Тези действия и фрази аз рисувам на един дъх и във формат, който да ме побере цялата. Да побере цялата ми душа, на която винаги ѝ е тясно. Животът ми протича бързо, но всяко дете се гледа бавно. Картините рисувам бързо, но после щриховам или бродирам бавно. Изложбата е толкова истинска, колкото и моето татуирано майчинство. Аз съм огромна майка и с плюса, и с минуса. Аз съм майка. Децата ми също станаха майки“, разказва Моника Попова.
В изложбата каня за съучастие и моя съпруг Методи Попов, без когото тази изложба не би могла да се осъществи, въпреки че е негова фразата, избродирана на една от картините „Не мога да те понасям, когато си с децата, допълва авторката.
Моника Попова е професор в Нов български университет, доктор по египтология. Работи в различни области на визуалното изкуство – керамика, рисуване, символика на образа, пърформанс, графика, пърформанс, инсталации. През 1996 завърша Националната художествена академия, специалност „Керамика“, при проф. Красимир Джидров.
Има над 100 колективни изложби в страната и чужбина в периода от 1992 до 2018 г. Самостоятелните ѝ изложби са повече от 40. През 2021 г. тя представя в зала „Райко Алексиев“ изложбата „Вакуум“, която преминава с голям успех. Признание получава и с редица награди и спечелени резиденции, някои от които са номинация и участие в четири издания от конкурса за съвременно изкуство на „Алианц България“, номинация за живопис за наградата „Владимир Димитров-Майстора“, почели конкурси на СБХ за резиденции в центъра по изкуства Kunstlerhaus, Швандорф, Германия (2010), в центъра по изкуства GEDOK, Мюнхен, (2015), в Cite internationale des art, Париж, Франция (1996 и 2020).
/ДД
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text