site.btaЗавърши проектът за развитие на дигиталните компетенции на университетските преподаватели по хуманитарни науки
Завърши проектът "DigitUni: Дигитална готовност и изграждане на капацитет на преподавателите по хуманитарни науки в университетите чрез партньорство с компании за цифрови технологии", в който Софийският университет "Св. Климент Охридски" бе асоцииран партньор. Това съобщи пресцентърът на висшето училище.
Основната цел на проекта е да развие дигиталните компетенции на университетските преподаватели по хуманитарни науки, особено на тези, които използват малко или никакви технологии в своя процес на преподаване, да подобрят своите дигитални умения и да могат по-лесно да интегрират подобни технологии в своя процес на преподаване. И да го правят не защото са принудени, а заради ползите за образователния процес.
Обучителният пакет DigitUni е ядрото на проекта. В рамките на пакета партньорите са разработили инструментариум от цифрови ресурси и насоки за тяхното приложение в образователния процес. Ресурсите в обучителния пакет DigitUni са актуални, подходящи и многоизмерни, а тяхното представяне се основава на интерактивни и визуални методи на обучение. По този начин инструментите са описани чрез интерактивни презентации и, където е възможно, има кратки видеоклипове.
За всеки модул има обучителен файл, предоставящ теоретична основа и насоки за използването на съответния инструмент, казуси и въпроси за тест. Обучителният пакет DigitUni е допълнен от Наръчник за хибридно/онлайн образование. Този наръчник е разработен, за да обясни на университетските преподаватели и асистенти по хуманитарни науки как да използват обучителния пакет и как да адаптират своя стил на преподаване, за да отговарят на нуждите на образованието. В сътрудничество с ИТ партньори наръчникът предоставя персонализирани решения, съобразени с местните предизвикателства, за да се разширят цифровите компетенции както на преподаватели, така и на студенти.
Основната идея на платформата DigitUni е да събере на едно виртуално място всички резултати от проекта и да формира интерактивното му хранилище, което да бъде добър и полезен набор от интерактивни ресурси, материали и инструменти, които академичният персонал ще може да използва, за да подобри своите дигитални и професионални компетенции.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text