site.btaОбщо 14 000 ученици ще развият практически умения по новия образователен проект "Презареди бъдещето си"
Общо 14 000 ученици ще развият практически умения по новия образователен проект "Презареди бъдещето си" на "Джуниър ачийвмънт" и на фондацията УниКредит. Това стана известно на среща между министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с представители на двете организации, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
"Стартирали сме серия от реформи и целта ни е да поставим основата за цялостна промяна на начина на оценяване на знанията на учениците - от наизустяване на знания към формиране на умения и компетентности", каза министър Галин Цоков. Затова МОН ще си сътрудничи с неправителствения сектор, със социалните партньори и с бизнеса в проекти и инициативи, които помагат на учениците да се подготвят за по-добра професионална и личностна реализация.
Проектът "Презареди бъдещето си" се осъществява съвместно в няколко европейски страни, а в България започва пилотно от януари 2024 г. в училища от областите: София, Бургас, Варна, Търговище, Добрич, Плевен и Русе.
Училищата, които ще участват в пилотната фаза, бяха избрани на конкурсен принцип от "Джуниър ачийвмънт България" на база на своята мотивация и данни от Механизма за обхват, предоставени от Министерството на образованието и науката.
В основните дейности има обучения и методическа подкрепа за преподавателите, и редица практически насочени програми за учениците, включващи обучение по финансова грамотност и умения извън класната стая, иновационни лагери, уебинари и работилници за кариерни умения, посещения в компании в родните им градове и възможности за летни стажове.
Ще са включени ученици на възраст от десет до 19 години, като целта е те да бъдат подкрепени в развитието на ключови знания и умения, важни за пълноценното им участие в социалния и икономическия живот.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text