site.btaТрадиционна престилка от харманлийско е поредният предмет в кампанията “Месец на дарителите в Националния етнографски музей”


Традиционна престилка от харманлийско е поредният предмет в кампанията “Месец на дарителите в Националния етнографски музей”. Това информират от научната институция в своята фейсбук страница.
Както БТА писа кампанията на Националния етнографски музей (НЕМ), който е към Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките (ИЕФЕМ-БАН), ще се състои в рамките на януари. В нея се представят някои от получените през 2022 г. предмети, а чрез тях – и дарителите им. Подбраните експонати са от различни исторически периоди, част както от селската, така и от градската култура, посочват от музея.
Престилката е част от дарение, направено от Господин Димов Димитров и дъщеря му Вихра Господинова Баева, доцент в ИЕФЕМ-БАН. Споделяме ви един личен разказ, който прави артефакта неповторим, носещ не само знание за народната култура, а също и за индивидуалната история на даряващото семейство, отбелязват от НЕМ.
Дарената престилка е изработена през първите десетилетия на ХХ век в харманлийското село Богомил със старо име Текето (произнасяно Тикята на местния диалект). Представлява задължителна част от празничното женско облекло, характерно за този край. За разлика от по-старите престилки, които са изцяло тъкани, тук се открива и “купешка дантела и бродирани орнаменти”. Престилката е изработена от Рада Генева (1896-1986), като част от чеиза на дъщеря й Вангела Георгиева (1923-2017) – майка на Господин и баба на Вихра.
Престилката, в която е вложен много ръчен труд и умение, не е използвана никога. Направена е от домашно тъкан плат от чиста вълна. Както всички вълнени дрехи, изисква специални грижи, за да се предпазва от молци през топлите месеци: налага се с орехова шума, лавандула или нафталин и изисква ежегодно проветряване на слънце. Дълго време наследниците я съхраняват грижливо заедно с други облекла от “сандъка на баба”, докато през 2022 г. решават да ги дарят на Националния етнографски музей, за да се запазят за идните поколения. /ИРС
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text