site.btaШофьорски ръкавици от 40-те години на ХХ в. са сред даренията на 2022 г. в Националния етнографски музей


Шофьорски ръкавици от 40-те години на миналия век е вторият предмет в кампанията на Националния етнографски музей (НЕМ), който представят от институцията. Това информират от НЕМ, който е част от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при Българска академия на науките (ИЕФЕМ-БАН), на своята фейсбук страница.
Както БТА писа, кампанията ще се състои в рамките на януари и ще представи някои от получените през 2022 г. предмети, а чрез тях – и дарителите им. Подбраните експонати са от различни исторически периоди, част както от селската, така и от градската култура, посочват от музея.
Шофьорските ръкавици са с датировка от 40-те години на ХХ век и са определяни като един много употребяван, но все по-малко познат аксесоар. Ръкавиците за шофиране са въведени в употреба през последното десетилетие на ХIХ век. Тяхната поява не се дължи на естетически фактори и предпоставки, а е провокирана от естеството на тогавашните автомобили и свойствата на техния интериор. В края на ХIХ и през първото десетилетие на ХХ век по-голямата част от автомобилите са били модел “кабриолет” и в тях е липсвало отопление. Шофирането през студените сезони е наложило употребата на ръкавици, тъй като повечето волани са били изцяло метални, лишени от каквато и да е обвивка. Освен това, кожените ръкавици са предпазвали шофьорите от трески и одрасквания в нередките случаи, при които воланите са изработени от дърво.
Ръкавиците често били подплатени с вълна или парена кожа и така се е осигурявало по-добро сцепление между ръката на водача и кормилото. Воланите в миналото са били значително по-нечувствителни от сегашните, а за пълноценното управление на автомобила са се изисквали здрав и устойчив захват, както и немалко физическа сила.
Ако за появата на този аксесоар решаващ фактор са некомфортните условия в ранните масови автомобили, то в следващите десетилетия кожените шофьорски ръкавици се утвърждават по-скоро като моден продукт. Това важи особено за 60-те години на ХХ в. (най-вече в западното общество), когато всеки любител на бързите скорости е притежавал такъв комплект.
Ръкавиците са част от дарение, направено на Националния етнографски музей от Елка и Росица Йончеви. То включва множество предмети от бита, юбилейни монети и значки от първата половина на ХХ век, грижливо съхранявани през десетилетията, за да заживеят втори живот в бъдещи музейни експозиции и образователни програми, посочват от НЕМ. /ИРС
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text