site.btaНов лабораторен комплекс беше открит в Биологическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“
В Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя официална церемония по откриване на Лабораторен комплекс към Департамента „Биоактивност на продукти”. Комплексът включва изцяло обновени и оборудвани лаборатории по микробиологични изследвания, вирусологични изследвания, клетъчна и молекулярна биология, вивариум с физиологична лаборатория, In vitro размножаване с оранжерии за адаптиране на растения.
Новият лабораторен комплекс представлява модерна научно-изследователска структура с най-съвременно научно оборудване, което създава условия за работа и развитие на екипа от изследователи.
Основната дейност на комплекса ще бъде свързана с изследване на комплексни екстракти от лечебни и ароматни растения, техни фракции и метаболити по отношение на спектър от биологични активности, като антимикробна активност, антивирусна активност, in vitro и in vivo изследвания на клетъчно, органно и организмово ниво.
На откриването присъстваха ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков, проф. д-р Нели Косева, заместник-министър на науката и образованието, екип от Изпълнителна агенция „Наука и образование за интелигентен растеж“ начело със Стефка Малиновска, заместник-кметът на Столична община Десислава Билева, кметът на район „Лозенец“ Константин Павлов, Борислав Великов, член на Настоятелството на Софийския университет, проф. Владимир Димитров, ръководител на Центъра по компетентност, проф. д-р Стоян Шишков, декан на Биологическия факултет, представители на академичната общност и гости.
Проф. Шишков приветства присъстващите на събитието и направи връзка между деня на откриването – Еньовден и наименованието на Центъра по компетентност „Устойчиво оползотворяване на био-ресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти“. Той припомни, че финансирането се дължи на оперативната програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и разказа накратко за бенефициентите. По думите му, проектът е започнал от 2017 г. и най-накрая се увенчава с един много добър край.
„Самото заглавие подсказва, че това е център, чиято цел е пълно оползотворяване на богатството на нашата природа“, каза деканът и припомни, че има над 4 000 различни растения, които обогатяват нашето биоразнообразие. За около 500 от тях се счита, че могат да бъдат използвани, а 200 са с икономическо значение. За съжаление, голяма част от тях се преработват за суровина или за изнасяне. Много малко от тях се използват за извличане на етерични масла, на някои други компоненти, които да се влагат. „Идеята на този проект е от една страна да се оползотворяват тези ценни растения, като се запазват, като тези растения, които са защитени и които изобщо е забранено тяхното събиране, да могат да се отглеждат ин витро и след това да се адаптират за производствени цели“, каза проф. Шишков и обърна внимание на ползите за малкия и средния бизнес, който се занимава с отглеждане на такива полезни видове. Освен всичко друго по този начин ще се запази и биоразнообразието в страната, няма да има нужда тези растения да се берат в различните находища, които все повече намаляват. По думите му всички тези продукти, които ще се произвеждат, ще могат да бъдат внедрени в медицински фитопродукти, в козметиката, в различни храни и прочие.
Проф. Шишков представи накратко Департамента „Биоактивност на продукти“, който се състои от няколко лаборатории - микробиологични изследвания, вирусологични изследвания, клетъчна и молекулярна биология, вивариум с физиологична лаборатория, In vitro размножаване с оранжерии за адаптиране на растения.
Ректорът на Софийския университет проф. Герджиков благодари на всички, допринесли за това, че вече може да бъде открита тази нова инфраструктура към университета. Проф. Герджиков обърна внимание, че наистина хората са ключът към успеха, но без апаратура също не е възможно да се постигне успех. „Деканът подробно разказа каква ще е ползата за науката, икономиката и обществото от това, което днес откриваме. Това, което той не каза много подробно, е че чакаме тази апаратура не от 2017 г., а в някои случаи повече от десет години“, каза ректорът и допълни, че ако имаме повече такива възможности, ще се развиваме по-добре. Обръщайки се към представителите на Изпълнителната агенция, ректорът заяви, че в България вече има няколко центъра за върхови постижения в различни важни области, но няма в областта на биотехнологиите. „Надяваме се, че в следващия период това ще бъде наваксано, защото това е втората перспективна област според нас. Успех на всички!“, каза още ректорът.
Изграждането на лабораторния комплекс е реализирано със средства по проект за изграждане на Център по компетентност „Устойчиво оползотворяване на био-ресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти“, договор BG05M2OP001-1.002-0012.
Проектът е финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” и е на обща стойност 23 791 055.20 лв., от които 20 222 396.92 лв. европейско финансиране и 3 568 658.28 лв. национално финансиране.
Бенефициенти на проекта са: Институтът по органична химия с Център по фитохимия при БАН (водещ партньор), Агробиоинститутът при ССА, Факултетът по химия и фармация и Биологическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Институтът по полимери при БАН.
СУ „Св. Климент Охридски“
news.modal.header
news.modal.text