site.btaОт РЗИ – Шумен отново съобщиха, че водата в селищата, захранвани от язовир „Тича“, е мътна и не се препоръчва за готвене и пиене
![От РЗИ – Шумен отново съобщиха, че водата в селищата, захранвани от язовир „Тича“, е мътна и не се препоръчва за готвене и пиене](/upload/7475186/%D0%A0%D0%97%D0%98+%D0%A8%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD+3.jpg?l=1000)
![От РЗИ – Шумен отново съобщиха, че водата в селищата, захранвани от язовир „Тича“, е мътна и не се препоръчва за готвене и пиене](/upload/7475186/%D0%A0%D0%97%D0%98+%D0%A8%D1%83%D0%BC%D0%B5%D0%BD+3.jpg?l=1000&original=)
От Регионалната здравна инспекция (РЗИ) – Шумен отново съобщиха на сайта си, че водата в селищата, захранвани от язовир „Тича“, е мътна и не се препоръчва за пиене и готвене.
Високи стойности на показател „мътност“, които са над обичайните приемливи за потребителите, са установени при лабораторен контрол в периода от 5 до 11 февруари на проби вода, взети от различни пунктове в зона на водоснабдяване язовир „Тича“, информират от РЗИ - Шумен.
Здравната инспекция препоръчва водата в населените места, водоснабдявани от язовир „Тича“ (гр. Шумен, гр. Велики Преслав, с. Панайот Волово, с. Белокопитово и с. Дибич) да не се ползва за пиене и приготвяне на храна. Всяка промяна в качеството на водата в зона на водоснабдяване язовир „Тича“ ще бъде публикувана своевременно, посочват от РЗИ.
РЗИ - Шумен констатира през февруари, както и през януари 2025 г., че водата от язовир "Тича" не трябва да се пие и да се използва за пиене, поради завишени стойности на показателя „мътност". Подобни съобщения имаше от инспекцията през ноември и декември миналата година.
/АБ/
news.modal.header
news.modal.text