site.btaИнтегрирана дигитална музейна система ще обединява фондовете на двете най-големи галерии в страната
EZ 14:52:01 06-10-2021
AK1448EZ.003
Култура - изкуство - дигитализация - музейна система - Национална галерия - Софийска градска художествена галерия
Интегрирана дигитална музейна система ще обединява фондовете на двете най-големи галерии в страната
София, 6 октомври /Яница Христова, БТА/
В продължение на няколко месеца Националната художествена галерия (НХГ) и Софийската градска художествена галерия (СГХГ) работят съвместно с "Анимо софтуер" ООД за реализирането на проекта "Интегрална музейна система за дигитализация, управление и електронен достъп до фондовете на СГХГ и НХГ", съобщават от СГХГ. Проектът е одобрен от програма "Култура" на Столичната община и предоставя възможност за партньорство между двете най-големи и ключови за галерийния живот на столицата и страната музейни институции, които съхраняват, опазват и представят българско и чуждестранно изобразително изкуство.
Всяка година двете галерии се ползват взаимно от фондовете си за научна, изследователска и изложбена дейност. Въвеждането на предлаганата единна музейна система ще направи възможно този достъп и споделянето на ресурси и съдържание да бъде неограничено. Единната музейна система, създадена от това партньорство, ще оптимизира разходите за разработка, създаване и внедряване, както и ще допринесе за бърз и надежден научен и изследователски обмен, както и достъп до нови публики.
Разработената система от този проект ще предостави достъп до дигитализирано и ново съдържание, както и до адаптирано съдържание от вече създаденото за целите на системата. Тя ще позволи улеснен, интерактивен достъп до съдържание, включително чрез индивидуално избран подход, който да подпомогне търсенето и намирането му. Системата ще улесни научния обмен, изследователската работа при разработването на изложбени проекти и тяхната реализация, включително когато тя се представя онлайн.
Електронната музейна система подобрява процеса на въвеждане и актуализация на данни и коригиране на грешки. Освен това тя оптимизира времеемките процеси на инвентаризация и следене движението на произведенията, когато те са в и извън галериите. Системата осигурява широк и улеснен достъп до колекциите за специалисти и учащи, както и предлага достъп до нови аудитории онлайн. Въвеждането и използването на системата повишава в дългосрочен план експертния капацитет на музейните работници и специалистите, които работят с дигитални технологии при документиране и съхранение на културни ценности. Системата позволява ускоряване на обмена на опит в сферата на документирането, дигиталното съхранение и експонацията на обекти от културното наследство със специалисти, експерти и сходни институти от страната. В своята експертна част проектът представлява принос за създаване на единен стандарт за описание и документиране на художествени произведения, които са първите подобни в България.
След приключване на проекта по настоящата програма и дигитализирането на планувания брой произведения, дигитализацията на творбите от двете галерии ще продължи до цялостна дигитализация на фондовете им. Това би трябвало да се случи в плануван период до 4 години за НГ и до 2 години за СГХГ. Към момента на отчета на проекта специалистите от СГХГ са вписали в системата над 1080 творби, които са от фондовете: Живопис", "Графика", "Скулптура", "Съвременно изкуство и фотография", а от фонда на Национална галерия - малко над 2500 творби.
В края на юни проектът е представен пред общинските художествени галерии в страната на организирана онлайн среща и предизвиква оживена дискусия и интерес сред професионалната общност. От Националната галерия и Софийската градска художествена галерия считат, че техният опит да финализират настоящия проект ще провокира активен процес на дигитализация при галериите и музеите в страната, което и ще ни доближи до европейските и световните стандарти.
НХГ е създадена през 1948 година и е най-големият художествен музей в България. Във фонда й се съхраняват над 41 000 произведения - живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство и други.
Корените на СГХГ стигат до 1928 година, когато е взето решението за учредяване на Столичен общински музей, към който е обособена "картинна галерия" и тя е важна част от дейността на музея. Днес в музея са обособени четири отдела, които представят живопис, графика, скулптура, съвременно изкуство и фотография. В колекцията на галерията могат да бъдат открити над 8 000 произведения.
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text