site.btaКметовете на Тутракан и румънския град Олтеница подписаха официални документи за ферибот между двата града
Кметовете на Тутракан д-р Димитър Стефанов и на Олтеница Михайца Бещя подписаха документи за ферибот между двата града. На официалната церемония в Културния дом в румънския град присъства още посланикът на България в Румъния Радко Влайков, съветникът по икономическите въпроси в мисията в северната ни съседка Георги Пройнов, както и председателят на Общинския съвет в Тутракан Адем Адем.
От дипломатическата ни мисия уточниха, че на практика по този начин двете администрации заявяват взаимен интерес и намерение пред централните власти на Румъния и България за изграждането на ферибота. Те ще поемат отговорност за необходимата за целта инфраструктура.
Посланик Влайков отчете, че днес е паметен ден за свързаността между България и Румъния и за градовете Тутракан и Олтеница. Той изрази надежда всички необходими процедури да приключат в срок и до края на май фериботната връзка да заработи.
„Това е декларация към транспортните министри на България и Румъния и към смесената експертна комисия за наблюдение и прилагане на споразумението между министерствата на транспорта на двете държави, че в най-кратки срокове ще бъде доизградена необходимата инфраструктура за пускане на тази фериботна връзка между двата града“, уточни кметът на Тутракан д-р Стефанов.
Той добави, че двете общини ще гарантират с капиталовите си разходи довършването на необходимата инфраструктура.
„Пътят, който трябва да бъде направен, е малък участък, не повече от 250 – 300 метра, които трябва да се асфалтират. Вече сме говорили с проектанти, които да проектират трасето, съответно до един – два месеца да пуснем обществената поръчка и до края на май месец да отворим тази фериботна връзка“, каза още кметът на Тутракан.
Той изтъкна като предимства на ферибота развитието на туризма от двете страни на реката, намаляване на разстоянието до летището в Букурещ, както и съкращаването на връзката между румънската столица с Турция.
„80 процента от продукцията на нашите земеделски производители, говорим за овощари, зеленчукопроизводители, рибари, се пласира в Букурещ, т.е. един двумилионен град. Това е един необятен пазар. Едно е да оскъпиш със 150 километра себестойността на една продукция, друго е от Олтеница до Букурещ са 48 километра“, каза още кметът на Тутракан.
Според първоначалните изчисления разходите за превоз на лек автомобил с ферибота ще бъдат около пет евро.
На официалното подписване на документите присъства и собственикът на фирмата, която ще извършва фериботния превоз между двата града, Георге Антистеску. Той заяви, че компанията му има над 40 години опит с ферибота между Тулча и Браила. Антистеску уточни, че са направени необходимите замервания за определяне на трасето и местата за товарене и разтоварване. Според него до края на март двата бряга ще могат да бъдат оборудвани с необходимите понтони и съоръжения.
Кметът на Олтеница Михайца Бещя отбеляза, че с изграждането на този ферибот на река Дунав вече няма да се гледа като нещо, което разделя двата съседни града, а ще бъде елементът, който ги свързва. Очаква се и подписването на допълнително споразумение, в което да бъдат разписани всички стъпки и технически подробности за осъществяване на фериботната връзка.
/ПК/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text