site.btaКлетъчно и тъканно инженерство и молекулна биофизика са сред темите, които ще обсъждат млади учени на научна сесия
EZ 17:31:31 22-11-2021
AK1727EZ.003
конференция - биомедицина - млади учени
Клетъчно и тъканно инженерство и молекулна биофизика са сред темите, които ще обсъждат млади учени на научна сесия
София, 22 ноември /БТА/
Третата младежка научна сесия "Биомедицина и качество на живот", организирана от Института по биофизика и биомедицинско инженерство при Българската академия на науките /ИБФБМИ-БАН/, събира млади учени от страната на 2 и 3 декември. Тематичните направления, включени в програмата, са биоматериали, клетъчно и тъканно инженерство; молекулна и клетъчна биофизика; биологични мембрани и биомакромолекули; възбудими структури и двигателна дейност; биомедицинско инженерство; биоинформатика. Това съобщават от института.
Форумът ще се състои онлайн. Той позволява младите хора да популяризират научните си изследвания, да положат основите на бъдещи сътрудничества и да се запознаят с водещите научни иновации.
Директорът на Лабораторията по мрежи във физиологията в Бостънския университет проф. дфн Пламен Иванов, който е част и от екипа на ИБФБМИ-БАН, е сред гост-лекторите на сесията. Проф. Иванов е асоцииран физиолог в Отдела по медицина на съня в болница "Бригам енд уиминс" в Бостън и преподавател по медицина в Харвардското медицинско училище. Той въвежда иновативни начини за анализ и моделиране на физиологичните системи, като адаптира и развива концепции и методи от съвременната статистическа физика, нелинейната динамика и теорията на мрежите. Проф. Иванов е пионер в изследването на динамичните мрежови взаимодействия на физиологичните и органните системи, отбелязват от института. Настоящата му работа се фокусира върху разработването на теоретични основи за изследване на мрежовите взаимодействия между различни органни системи и как физиологичните системи се интегрират, за да генерират отделни състояния и функции на ниво организъм, за да съществуват в условия на здраве или болест. Неговата научна дейност полага основите на човешкия физиолом, допълват от ИБФБМИ-БАН.
Сред останалите гост-лектори на форума ще са проф. д-р Румяна Димова, която работи в областта на мембранната биофизика, проф. д-р Румяна Бакалова - учен с над 25-годишен опит в експерименталната образна диагностика и терапията на рак, атеросклероза и невродегенерация, проф. д-р Анела Иванова, която се развива в областта на приложната изчислителна химия. Сред чуждестранните гости ще са доц. д-р Неус Коломина Габарела от университета на Лерида, Испания и д-р Рафаеле Гравина, постоянен асистент по компютърно инженерство в катедрата по информатика, моделиране, електроника и системи към университета на Калабрия, Италия.
По теми, свързани с комуникацията на науката и предприемачеството, пред младите хора ще говори д-р Жюстин Томс, която се занимава с онлайн медии и онлайн маркетинг, както и Милена Петкова - изпълнителен директор на фондация "Карол Знание". /ИРС/
Снимка ИБФБМИ-БАН
/АКМ/
news.modal.header
news.modal.text