site.btaНаучните трудове на проф. Коста Пергелов - безценно наследство за счетоводното знание
EZ 15:52:31 13-12-2021
HT1550EZ.004
УНСС - научна сесия - проф. Коста Пергелов
Научните трудове на проф. Коста Пергелов - безценно наследство за счетоводното
знание
Проф. д-р Даниела Фесчиян
Катедра "Счетоводство и анализ", УНСС
Най- старата и авторитетна катедра по счетоводство в България - Катедра "Счетоводство и анализ" при УНСС, която е на 101 години, почете двама от доайените в счетоводната наука проф. Коста Пергелов и проф. Тотю Тотев с международна конференция по повод 100-годишнината от рождението им.
Катедрата е създадена преди 101 години като първата катедра по счетоводство в България от проф. Димитър Добрев, който заедно с проф. Бобчев преди 101 години основават "Свободен университет за политически и стопански науки" /днес УНСС/. Проф. Добрев е вторият ректор на УНСС в два последователни мандата. Освен, че създава първата катедра по счетоводство в България, проф. Добрев е и основател и първи директор на ИДЕС - тогава Институт на заклетите експерт счетоводители. Самият Проф. Коста Пергелов нарича проф. Димитър Добрев "основоположника на съвременната счетоводна мисъл в България..., който с право се възприема от поколенията за патриарх на счетоводството в България".
Събитието по повод 100-годишнината от рождението на проф. Коста Пергелов и проф. Тотю Тотев събра практици и теоретици на счетоводната наука.
Във видеообръщение ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров поздрави академичния състав на катедрата и обърна внимание, че е имал честта да познава и проф. Пергелов, и проф. Тотев. "За Нашия университет, заедно с неговата 100-годишнина, това е троен празник. От тези изключителни учени и големи преподаватели има какво да научим и днес. Те са неотменна част от авторитета на нашия университет. Негова "Жива памет".
На форума беше представен пленарен доклад посветен на творческия път на проф. Пергелов. Докладът е разработен от проф. д-р Стоян Стоянов, проф. д-р Даниела Фесчиян и доц. д-р Камелия Савова.
Проф. Коста Пергелов е роден в Ахтопол през 1921 г. Завършва Средното търговско училище "Княз Симеон Търновски" в Бургас; Държавното висше училище за финансови и административни науки, специалност "Финанси".
Проф. Пергелов е бил зам.-декан на ОИФ във ВИИ "Карл Маркс", член на Националния методически съвет по счетоводна отчетност към Министерството на финансите, член на Ревизионната комисия при Президиума на Съюза на научните работници в България. Заемал е длъжността директор на Българската външнотърговска банка.
Той е заслужил професор на УНСС, носител на златна значка; почетен вимпел на Икономическия университет - Варна за високи постижения на науката и научноизследователската дейност.
Безспорен е приносът му научно да обоснове балансовото равенство и двойствеността в отразяването на стопанските операции.
Получава званието "Главен експерт-счетоводител" от Министерството на финансите. Проф. К. Пергелов е един от първите специалисти в България, придобили правоспособност на дипломиран експерт-счетоводител и регистриран одитор.
Един от създателите, организаторите и дългогодишен ръководител на следдипломното обучение в България. Награден е с орден "Народна република България" II степен, за активно участие в преподавателската, научноизследователската дейност и за развитие на икономическата наука. Автор е на повече от 100 публикации.
Научните интереси на проф. Коста Пергелов са в областта на теория на счетоводството; развитие на счетоводната теория като конкретна форма на научно знание; историческите корени и обоснованост на двустранното отразяване на стопанските събития; факти, явления; антологичния статус на счетоводството и неговите функции.
Научното творчество на проф. К. Пергелов вдъхновява с откривателство, идеи и решения. Вечна е актуалността на научната обоснованост и приложната полезност на неговите мисли и приноси в теорията на счетоводството.
Проф. К. Пергелов не само изучава и представя теории за двойствеността в счетоводството, но и създава такава. Една от публикациите му по тази тема е "Симбиозата Леонардо да Винчи - Лука Пачиоли и счетоводната отчетност", която повече от четири десетилетия вълнува счетоводната колегия. Чрез нея се осветляват фрагменти в историята за възникването на съвременното счетоводство и по конкретно за способа на двойното записване по счетоводните сметки, който е сърцевина на счетоводството като наука и като професионална дейност, като информационна и контролна система. В публикацията, проф. Пергелов отбелязва, че откриването на този счетоводен метод до голяма степен се дължи на "благотворното влияние, което най-великият представител на Ренесанса. ..- Леонардо да Винчи оказва върху един от създателите на съвременното счетоводство - Лука Пачоли.
Проф. К. Пергелов непримиримо воюваше срещу опростенческия и примитивен подход в преподаването и овладяването на счетоводната теория и извеждаше на преден план гносеологическата й ценност. Присъщи за преподаването на проф. К. Пергелов са методите, които насочват студентите към размисъл и усвояване на знанията въз основа на общите закони за развитие на природата и обществото.
В преподавателската си дейност проф. К. Пергелов отдаваше особено значение на приложността на счетоводното знание и ориентирането му към счетоводната практиката. Проф. К. Пергелов отстояваше водещата роля на научното знание и фундаменталната счетоводна теория. Той казваше:
"Университетът не е производствено предприятие, нито само учебен център- Университетът е храм на науката".
Проф. Пергелов полага основите на стойностната теория в счетоводството. Проучванията и авторовите разработки на проф. К. Пергелов по въпросите на двойствеността в счетоводството допринасят за безспорната научна и историческа трайност и непреходност на способа на двустранното записване.
Проф. К. Пергелов определяше счетоводното знание като висша форма на теоретично знание. Обосновава се с аргументираното становище, че счетоводното знание се основава на общите принципи на познанието като сполучливо ги аналогизира към счетоводната теория.
Проф. Пергелов обосновава счетоводния модел на закона за запазване на материята и движението на Ломоносов Професорът държеше на академизма и на академичните ценности. Богатата и ползотворна преподавателска дейност на проф. Пергелов се характеризираше със задълбочени специални познания и умения те да се представят разбираемо и увлекателно. Той беше артистичен и емоционален лектор, който богато илюстрираше лекциите с примери от практиката и живота, цитираше мисли, афоризми и стихове на учени и поети. Така проф. К. Пергелов въплъщаваше в лекциите си богатата духовна съкровищница на човечеството.
Научните трудове на проф. К. Пергелов са безценно наследство за счетоводното знание, което вдъхновява и вълнува, предизвиква и насърчава устрема в теоретичните изследвания, усъвършенстването на професията, всеотдайността в преподаването.
И нека помним едно верую на проф. К. Пергелов, което е мисъл на Галилео Галилей:
"Никой от нас не притежава цялата истина и всеки от нас се приближава към нея,
внасяйки своя npинoc в сбора на общите знания".
Проф. Пергелов не просто внесе своя принос той остави диря, а както пише Блага Димитрова "Диря се оставя, когато се върви по неотъпканото". По неговата диря вървят поколения негови последовател, студент, докторанти, които съхраняват и предават огромното обществено уважение и признателност за неговото дело. Той посвети целия си живот на науката, раздаде се щедро и до последно и така частица от него винаги ще живее в последователите му.
/ХТ/
news.modal.header
news.modal.text