site.btaВ българското образование учим вече 20 месеца пред лаптопа и не трябва да позволяваме отново да бъдат затваряни училищата, заяви Диян Стаматов
EZ 10:23:31 14-12-2021
MH1022EZ.004
Диян Стаматов - форум - образование
В българското образование учим вече 20 месеца
пред лаптопа и не трябва да позволяваме отново да бъдат
затваряни училищата, заяви Диян Стаматов
София, 14 декември /Димитрина Ветова, БТА/
В българското образование учим вече 20 месеца пред лаптопа и затова отправям послание към премиера и към министъра на образованието: никога не трябва да позволим повече да бъдат затваряни училищата. Това каза на срещата Powers Summit Диян Стаматов - председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България. Срещата, наречена "Българският Давос", се организира от фондацията Webit и от Атлантическия клуб в България.
Стаматов постави въпроса дали трябва да продължи тестването на учениците за коронавируса по този начин, както е в момента. Първокласниците и учениците от втори и трети клас, заради времето, прекарано в онлайн обучение, са забравили наученото в детската градина - как да отидат до тоалетната и как да се хранят в училищния стол, каза Диян Стаматов, който е и директор на столичното 119-то Средно училище "Акад. Михаил Арнаудов". Той призова учебните планове да бъдат променени и учениците да изучават това, което ще е необходимо за техните знания.
Мисията на Министерството на образованието и науката е много голяма сега и трябва да се види какво трябва да се навакса много бързо в учебния материал, но не с удължаване на учебната година, заяви Диян Стаматов. Той отбеляза, че по-ранното започване на учебната година е друга възможност, но за нея трябва да се говори дълго - с учителите, с директорите и с родителските организации.
Трябва да направим дигитализацията в класната стая да стане "умна" - да пести времето на учителя и да бъде свързана с автоматизирани платформи за образование, в които да се използва изкуственият интелект, каза Розалина Лъскова - изпълнителен директор на организацията "Образование без раници". Според нея, учителят трябва да "обърне" класната стая и видеоурокът, който сега се изпраща за домашно упражнение на учениците, да бъде различен за всеки ученик.
Проф. Николай Вълканов - председател Българската минно-геоложка камера, говори за професионалното и дуалното образование у нас.
/МХ/
news.modal.header
news.modal.text