site.btaЕвропейските компании напредват бавно с назначаването на жени в управленските структури
IF 11:32:31 20-01-2022
SS1128IF.012
Европа - компании - управление
Европейските компании напредват бавно
с назначаването на жени
в управленските структури
Брюксел, 20 януари /БТА/
Делът на жените на водещи позиции в големи европейски компании е нараснал миналата година, но е изостанал от предвидения график, за да може да достигне предложената от ЕК цел от 40 процента към 2025 г. Това се посочва в проучване на спонсорирана от ЕС неправителствена организация, цитирано от Ройтерс.
Председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен каза по-рано този месец, че ще се опита да разблокира законодателството за квотата за жени в управителните съвети на европейските компании, замразена от 2012 г.
Предложението призовава листваните на борсата компании в блока поне 40 процента от неизпълнителните членове в бордовете им да са жени.
Представителството на нежния пол в управителните съвети е нараснало с един процентен пункт до 35 на сто през 2021 г. след подобно увеличение и миналата година.
Това се посочва в проучване на базираната в Брюксел асоциация "Европейски жени в бордовете" (EWOB), която е анализирала 668 водещи компании, листвани на борсата, включени в индекса STOXX 600 и национални борсови индекси.
При сегашната скорост на промяна няма да можем да постигнем целта за 40 на сто жени в управителните съвети до 2025 г., каза шефката на подразделението за проучвания и комуникация в организацията Роза Крише- Кудерли.
Напредъкът в назначаването на жени на ръководни позиции също е слаб: през втората година на пандемията само 7 на сто от главните изпълнителни директори на компаниите са били жени, според проучването, след скок от 4,7 на сто до 6 на сто между 2019 и 2020 г.
Броят на компаниите с високи резултати в Индекса за равенство между половете (GDI) на неправителствената организация е нараснал до 84 спрямо 60 през 2020 г.
За висок резултат се смята стойност на индекса от 0,8 на сто и повече, а нулева стойност означава, че няма жени в бордовете или на водещи управленски позиции, докато 1 на сто показва, че женското представителство е 50 на сто.
Франция, Норвегия и Великобритания водят класацията по страни с индекс от около 0,7 на сто, а Гърция, Люксембург, Швейцария и Полша са в дъното. /Галя Горнишка/
/СС/
news.modal.header
news.modal.text