site.btaЕП препоръчва ЕС да премине към превоз на месо, вместо на живи животни
IF 18:01:31 20-01-2022
GG1759IF.009
ЕП - животни - отношение
ЕП препоръчва ЕС да премине към превоз на месо, вместо на живи животни
Брюксел/Страсбург, 20 януари /кор. на БТА Николай Желязков/
Европейският парламент прие днес препоръка държавите от ЕС да преминат към превоз на месо, вместо на живи животни. Евродепутатите настояват за по-добро отношение към животните в документ, приет с 557 гласа "за", 55 "против" и 78 въздържали се.
ЕП предлага да има еврокомисар за хуманното отношение към животните. Всяка година милиони живи животни се превозват по пътищата с цел клане, угояване или развъждане, се посочва в текста. Благосъстоянието на животните при пътуванията би трябвало да бъде осигурено от европейските правила, в сила от 2005 г., но това не е така, отбелязват евродепутатите.
Най-очевидните нарушения включват липса на достатъчно пространство за превозваните животни, на вода или храна. Използват се неподходящи превозни средства, понякога превозите се извършват продължително и при екстремни температури. Времето за превоз на домашните животни, които отиват за клане, не трябва да надвишава осем часа, настоява ЕП. Бременните животни в последната третина на бременността не трябва да се извозват повече от четири часа, се допълва в призива.
ЕП предлага да бъдат поставяни камери за видеонаблюдение в превозните средства, особено при товарене и разтоварване на живи животни. Националните власти трябва да одобряват плановете за пътуване на животните, само ако се очаква температурата да бъде между пет и 30 градуса по Целзий, заявяват евродепутатите. Те настояват данните за температурата, влажността и равнищата на амоняк в превозните средства да се записват.
Според тях държавите от ЕС следва да проверяват всички пратки за чужбина, за да се уверят, че животните са получили нужната грижа. Износът на живи животни трябва да бъде одобряван, само ако е в съответствие с европейските изисквания, допълва ЕП.
Според евродепутатите трябва пратките на сперма или ембриони да се предпочитат пред превоза на разплодни животни, както да се пренасят трупове и месо, вместо да се возят живи животни за клане. ЕП очаква не по-късно от 2023 г. Европейската комисия да изготви план в подкрепа на този преход.
В съобщението се отбелязва, че първата мисия на евродепутатите за проверка на място на условията за животните бе в България от 20 до 22 септември миналата година. Евродепутатите тогава посетиха границата с Турция. В последвалия доклад се посочваше, че границата между България и Турция "е една от критичните точки", където спазването на правилата за защитата на животните при превоз е слабо. /НЖ/
/ГГ/
news.modal.header
news.modal.text