site.btaУвеличение с близо 9 процента на годишна база предвижда проектобюджетът на Община Кърджали за 2025 г.


Проектът за бюджет на Община Кърджали за 2025 г. е увеличен с близо 9 процента спрямо предходната 2024 г. Общественото му обсъждане предстои утре, съобщават от местната администрация на страницата си в интернет в покана до жителите на общината.
За настоящата година е планиран бюджет от 143 430 000 лв., като ръстът му спрямо миналата година се дължи на завишени държавни трансфери за делегирани дейности, както и на неусвоен преходен остатък от 2024 г., основно с целеви характер на средствата. В същия размер са и планираните разходи на Община Кърджали за настоящата година.
От централния бюджет предвидените приходи са малко над 98,1 млн. лв., а планираните собствени приходи са 30 466 349 лв., основно формирани от общински данъци, такси и постъпления от продажба на активи. Малко над 21 млн. лв. е преходният остатък от 2024 г.
Проектобюджетът предвижда за настоящата година да бъдат събрани с над 1,5 млн. лв. повече от налога за недвижимите имоти или 3,8 млн. лв. Увеличението е следствие от промяната на ставката на данъка от 1,2 на 2 промила, прието с решение на Общинския съвет в края на 2024 г.
С близо 770 000 лв. повече са планираните приходи от таксата за битови отпадъци. През 2024 г. приходите са били 6 488 260 лв., а сега е заложена събираемост от 7 257 720 лв.
През 2025 г. Община Кърджали планира изпълнението на 25 проекта, финансирани с европейски средства с индикативен размер от 29 133 000 лв., пише още в публикуваните материали по финансовата рамка, която предстои да бъде гласувана на заседание на Общински съвет.
/ВЙ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина