site.btaВенецуела потвърди, че Вашингтон е прекратил лицензите на "транснационални петролни и газови компании"


Венецуела обяви късно снощи, че САЩ са отнели лицензите на "транснационални петролни и газови компании", получили правото да работят в страната въпреки санкциите и петролното ембарго, целящи да свалят от власт президента Николас Мадуро, предаде Франс прес.
Този ход на Доналд Тръмп далеч не е изненада и потвърждава тезата, че новият американски президент се стреми да задуши Венецуела икономически и да свали Мадуро, допълва френската осведомителна агенция.
Освен това Тръмп заплашва всяка страна, която купува венецуелски петрол с увеличение на митата с 25 на сто върху всички стоки, изнасяни за САЩ.
След отнемането на лиценза на американската петролна компания "Шеврон" (Chevron) в края на февруари, френската петролна компания "Морел е Пром" (Maurel & Prom) обяви днес, че САЩ са отнели лиценза ѝ във Венецуела, на фона на напрежението между Каракас и Вашингтон.
"Морел е Пом" съобщи, че е "получила уведомление от Министерството на финансите на САЩ от дата 28 март 2025 г.", с което я информира, че "специалният лиценз, предоставен през май 2024 г. за дейностите ѝ във Венецуела, е бил отнет".
Групата уточни, че е получила "преходен лиценз", който ѝ позволява "да извършва необходимите за приключването на дейностите операции, които са част от прекратения лиценз", до 27 май.
Американските власти са уведомили и испанската петролна компания "Репсол" (Repsol) ,че лицензът й за добив на петрол във Венецуела ще бъде прекратен. Това заяви говорител на компанията, цитиран от Ройтерс, като "Репсол" отказа да коментира допълнително.
"Уолстрийт джърнъл" съобщи в събота, че Вашингтон е наредил на "Глоубъл ойл терминалс" (Global Oil Terminals), собственост на магната Хари Сарджънт III, да прекрати дейността си във Венецуела.
Италианската компания "Eni" (Eni) и индийската "Рилайънс индъстрис" (Reliance Industries) вероятно също ще бъдат засегнати от отнемането на лицензите от САЩ.
Според експерти "Шеврон" добива около 220 000 барела дневно, "Репсол" - около 65 000, а "Морел е Пром" - около 20 000.
"Бих искала да информирам, че поддържаме гладка комуникация с транснационалните петролни и газови компании, които оперират в страната и през последните часове те са били информирани от правителството на САЩ за отнемането на лицензите им", написа вицепрезидентката на Венецуела Делси Родригес в комюнике, публикувано в социалните мрежи.
"Бяхме подготвени за тази конюнктура и сме готови да продължим да спазваме договорите с тези компании в рамките на конституцията на страната и венецуелските закони. Както винаги сме твърдели, международните компании не се нуждаят от лиценз или разрешение, от което и да е чуждо правителство", заяви тя.
Венецуела разполага с най-големите запаси от петрол на планетата. Но добивът, който като в началото на 2000 г. достигна рекордните 3,5 милиона барела дневно, сега се доближава до 1 милион барела поради лошото управление, корупцията и санкциите на САЩ от 2019 г.
За осем последователни години на рецесия, между 2014 и 2021 г., брутният вътрешен продукт (БВП) на страната се стопи с 80 на сто, а това се дължи по-специално на резкия спад на цените на петрола и на производството му, което се срина до рекордно ниското ниво от 300 000 барела, преди да се възстанови.
Около осем милиона венецуелци са напуснали страната си в резултат на икономическата и политическата криза.
Призракът на нова криза с недостиг и хиперинфлация отново се появяв.а През последните дни курсът на долара на черния пазар нарасна значително спрямо официалния курс.
"Шеврон" е един от основните доставчици на чуждестранна валута за банковия сектор", заяви неотдавна пред АФП консултантът Сесар Аристимусо, като добави, че прекратяването на лиценза на американския гигант "е предизвикало голяма загриженост във Венецуела".
Напускането на други мултинационални компании допълнително ще лиши Каракас от приходи и чуждестранна валута.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text