site.btaПравителството ще предложи мерки по отношение на цените на храните и в защита на българските производители
![Правителството ще предложи мерки по отношение на цените на храните и в защита на българските производители](/upload/10690485/1000015744.jpg?l=1000)
![Правителството ще предложи мерки по отношение на цените на храните и в защита на българските производители](/upload/10690485/1000015744.jpg?l=1000&original=)
Правителството ще предложи законодателни мерки, чрез които да успокои пазара на хранителни стоки, като същевременно повиши защитата на българските производители. Това няма да стане чрез методи като ценови тавани или прагове на надценките, а чрез регулации, които предвиждат ограничаване на нелоялни практики по веригата за доставки.
Това стана известно след днешното извънредно съвещание в Министерски съвет, свикано от премира Росен Желязков. На срещата участваха министърът на финансите Теменужка Петкова, министърът на земеделието и храните Георги Тахов, министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов, ръководителят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова, председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов, представител на Националната агенция за приходите и вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев. Срещата беше свикана на фона на проведения по-рано през тази седмица бойкот на големите търговски вериги от страна на някои потребители.
В последната година за всички участници в агро-хранителна верига се установяват несправедливи и нелоялни обществени отношения, които водят до несправедлива и по-висока понякога от пазарната цена за крайния потребител. В същото време има по-нисък доход за производителя, каза премиерът Росен Желязков пред медиите след края на срещата. Държавната намеса трябва да доведе до справедливи обществени отношения между всички участници по веригата и до справедлива цена за крайния потребител, каза той.
На срещата са обсъдени и законодателни промени с цел скъсяване веригата на доставки.
Трябва да наложим прекия достъп на местния производител до крайния клиент, в сътрудничество с общините и местните структури. През последните 30 години се наложи такава инфраструктура, която дава предимство на веригите. "Става дума за съгласувани практики по вертикал", заяви Желязков.
По думите му ще се следи и финансовата дисциплина на всеки по агро-хранителната верига, както и контрола на доставките от трети страни или вътре общността.
Предвижда се изготвянето на анализ от НАП за дейностите на търговските вериги - колко посредници има и кой каква надценка начислява, каза Желязков.
Други обсъждани идеи са недопускане на отложени плащания, едностранни стимули, едностранно налагани такси и санкции, които водят до увеличаване на цените.
Министърът на земеделието и храните Георги Тахов заяви след срещата, че по инициатива на премиера ще бъде изготвен законопроект, който да засегне отношенията по цялата верига за доставка при храните – от производител до търговията на дребно. Целта е чрез защита на производителите да се постигне облекчение за потребителите.
"Според нас тази регулация би довела до една нормализация на пазара, като тук основната цел ще бъде земеделските производители да получат справедливи и достатъчни доходи за произведената от тях продукция, защото към момента наистина съществува един дисбаланс и през закона, който в момента е законопроект, ще се опитаме да осигурим допълнителната им защита, както и да дефинираме нелоялни търговски практики", каза Тахов.
По думите му, ако всичко това се случи, през защитата на земеделските производители, ще бъде постигнато и облекчение за крайните потребители.
Тахов обясни, че намеренията на министерството са изготвянето законопроект, който да въвежда регулация на договорите по цялата верига, вместо изкуствено да се налагат цени или да се ограничават нива на надценки.
Работата по законопроекта ще започне още в понеделник, 17 февруари, посочиха по-късно в съобщение от пресцентъра на земеделското ведомство.
Министърът на финансите Теменужка Петкова изнесе данни за оборотите на големите търговски вериги у нас след извънредното съвещание.
Според данните, отчетени от фискалните устройства на веригите, общият им оборот на 13 февруари е намалял с 28,8 на сто спрямо предходния ден. Това представлява понижение от 7,9 млн. лева на дневна база, тъй като оборотът на 12 февруари е възлизал на 27,3 млн. лева, докато на 13 февруари, оборотът е достигнал 19,4 млн. лева.
Именно на 13 февруари у нас се проведе бойкот на големите хранителни вериги в знак на протест срещу високите цени. Инициативата, организирана от няколко граждански организации, ще се състои отново на 20 февруари, обявиха от организаторите вчера.
За разлика от първия бойкот, този път организаторите призовават, потребителите да пазаруват само от малки квартални магазини и по възможност български стоки в подкрепа на малкия бизнес и родните производители.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text