site.btaИкономическият министър и посланикът на Монголия обсъдиха сътрудничеството в минната, хранителната и леката промишлености


Въпреки географската им отдалеченост, България и Монголия имат добри търговско-икономически отношения и съществуват редица възможности за развитие на двустранното сътрудничество. Това каза служебният министър на икономиката индустрията д-р Петко Николов по време на среща с посланика на Монголия Лхагвасурен Саянаа, съобщиха от Министерството.
Двамата обсъдиха перспективни области за сътрудничество в търговско-икономическите отношения между двете страни, сред които са миннодобивната промишленост, хранително-вкусовата, леката промишленост и други.
Д-р Петко Николов заяви, че страната ни ще продължи да подкрепя задълбочаването на отношенията между ЕС и Монголия. Лхагвасурен Саянаа подчерта стратегическото значение на България за насърчаване на търговията между Монголия и страните от Източна Европа.
По време на срещата бе подчертана ролята на Смесената българо-монголска комисия за икономическо, търговско и научно-техническо сътрудничество. Д-р Петко Николов и Лхагвасурен Саянаа набелязаха конкретни области и инициативи, които да бъдат проведени в рамките на Комисията. Следващото й заседание се очаква да бъде в началото на следващата година, когато ще бъдат отбелязани 75 години от установяването на дипломатически отношения между България и Монголия.
Министър Николов посочи като добър пример за развитие на двустранните търговско-икономически връзки подписания лицензионен договор между "Ел Би Булгарикум" ЕАД и монголската Apu Dairy Mongolia за производство на кисело мляко в Монголия. Подчертани бяха още добрите практики между България и Монголия в областта на земеделието и храните, стандартизацията и други.
По предварителни данни на митническата статистика, през първите пет месеца на 2024 г., българският износ за Монголия е 1,7 млн. щ.д., което е 6,6 на сто по-малко спрямо същия период на миналата година, съобщи Министерството в началото на август. Стокообменът между двете страни за 2023 г. е 3,6 млн. щ.д., формиран изцяло от българския износ, сочат данни на ведомството, оповестени тогава.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text