site.btaТанцова формация „Жарава“ от Хага, Нидерландия: група, в която се преплитат традиционно и съвременно


Танцова формация „Жарава“ в Хага, Нидерландия, е група от български фолклорни танцьори, обединени от споделена страст към изкуството танц. Състои се от петима членове – Клавдия Геонова, Васил Василев, Светла Гинева, Октай Мюмюн и Николай Нанов. Репертоарът им обхваща разнообразни стилове, вариращи от български фолклор до балкански традиционни танци, комбинирани с модерни елементи.
Сдружението „Български Хъб Айндховен“ (Нидерландия) забелязва „Жарава“ още в първите месеци от създаването ѝ и изиграва ключова роля в развитието на формацията, споделят членовете ѝ. По покана на Хъба групата се изявява на две събития, в чиято организация участва сдружението - есенния фестивал Mid Autumn City Festival в Айндховен и празника в Айндховен, посветен на Международния ден на жената. Тези участия се оказват ценни за „Жарава“ – не само като възможност да представи своите хореографии на сцена, но и като начин да достигне до по-широка аудитория.
Благодарение на Хъба формацията успява да се популяризира не само сред българската общност в Нидерландия, но и сред международна публика, която с интерес и възхищение се докосва до българския танцов фолклор, споделят танцьорите.
Повече за основаването на формацията разказа за рубриката „БГ Свят“ на БТА Клавдия Геонова. Самата тя е родена в София и прави първите си стъпки в народните танци още на 6-годишна възраст. Започва в ансамбъл „Росна китка“ и оттогава танцът неизменно присъства в живота ѝ. През годините преминава през ансамблите „Кремиковска младост“, „Гоце Делчев“ и „Средец“. Въпреки някои прекъсвания, любовта ѝ към танците никога не угасва, споделя тя за себе си.
Животът я отвежда в Нидерландия, но страстта ѝ към българския фолклор остава жива. Там Клавдия започва да преподава народни хора на доброволни начала, помагайки на българската общност да запази връзката си с традициите. Именно в този период се запознава със Светла, която също търси начин да продължи да се занимава с танци.
Светла Гинева влиза в репетиционната зала едва 7-годишна. За нея сцената винаги е била неизменна част от живота: „Музика, танци, театър – това е моята голяма страст. Вярвам в съдбата и неслучайно тя ме е доближила до едно от тези изкуства. Движението е езикът, чрез който говори нашето тяло и това е един от начините да изразяваме себе си“, разказва за себе си тя.
Българският фолклор е първата любов на Светла в танцовото изкуство. В България тя е част от ансамбъл „Орфей“, а по-късно и от танцова формация „Огнен ритъм“. С пристигането си в Нидерландия веднага търси място, където да продължи да танцува, и там среща много хора, споделящи същата страст. Освен народните танци, тя открива нови хоризонти в танцовото изкуство – в продължение на пет години е бачата шоу танцьор в танцово училище Bachata Romantica.
Общата любов към танца и сцената, съчетана с желанието им да творят извън рамките на традиционния фолклор, води Клавдия и Светла до идеята за „Жарава“.
И двете носят дългогодишен опит в различни танцови стилове, което ги вдъхновява да създадат група, в която традиционното и съвременното могат да се преплитат по нов начин. Така се ражда формацията.
Името „Жарава“ не е случайно – докато обмислят създаването ѝ, и двете работят върху солови изпълнения на нестинарски танц, всеки със своя интерпретация. Жарава символизира огъня на традицията, който гори в тях, както и желанието им да го предадат чрез танца – коментират те пред БТА.
Във формация „Жарава“ се озовава и Октай Мюмюн. Той е роден в гр. Бургас. Започва своята танцувална история едва на 6 годинки. След дълги години се озовава в ансамбъл „Гергана“ в гр. Варна. „Но животът е това, което се случва, докато си правиш планове”- казва Октай.
И съдбата си крои своя план за него и го отвежда в Нидерландия. Неговата страст и любов към танца вече излизат извън граници, но това още повече го вдъхновява и създава свой собствен клуб за хора и танци в Ротердам, за хора, които „горят в пламъка на българския фолклор извън пределите на България и искат да споделят тези моменти с него“.
След това се озовава и във формация „Жарава”, като продължава своята танцова история с професионалисти, които „искат да се обединят и горят в изкуството на българския фолклор“. За него няма нищо по-красиво от магията на танца.
„Когато танцуваш в ритъма на музиката идва един момент, в който ти се сливаш с нея. Усещаш как движенията заживяват сякаш извън теб и танцът оживява. По-важно е да се обединим и така танцът ще живее чрез нас. Всеки има нужда от нещичко, в което да е добър, което да му дава сили“, коментира Октай Мюмюн пред БТА.
Васил Василев, който започва своя път в детския ансамбъл „Здравец“, носи за ансамбъла опит от различни сценични проекти, включително и съвместна изява с ансамбъл „Филип Кутев“ в постановката „Възгледите на един учител за народното творчество“ на Камен Донев. Въпреки че животът го отвежда в чужбина, любовта му към фолклора го кара да търси начин да продължи да танцува, а „Жарава“ му дава тази възможност.
Николай Нанов е роден и израснал в Пазарджик, където на 6-годишна възраст постъпва в школата за народни танци с художествен ръководител Борис Ганчев. „Там се роди любовта ми към фолклора и българското, които продължавам да изразявам зад граница чрез Танцова формация „Жарава“, споделя той за БТА.
„Още много успешни изяви, които да продължат да радват и обогатяват културния пейзаж както в Нидерландия, така и по света“ – пожелават на формацията от „Български Хъб Айндховен“.
/ИКВ/
news.modal.header
news.modal.text