site.btaЕнергията от възобновяеми източници в Германия - между резките спадове и рекордите
Енергийните компании в Германия се опитват да компенсират резкия спад на количеството електроенергия, генерирано от вятърните електроцентрали, след като през октомври и ноември те са произвели с 25 процента по-малко електрическа енергия спрямо същия период през 2023 г. Причина за тази ситуация са слабите и непостоянни ветрове в Германия през двата месеца, посочват експерти.
Електроенергия от природен газ и въглища
На този фон производството на електрическа енергия от газови електроцентрали в Германия е скочило с рекордните 79 процента през ноември (9,55 тераватчаса) спрямо октомври (5,34 тераватчаса). Това сочат данни на института за проучвания в сектора на енергетиката "Ембър" (Ember). Това представлява най-големият месечен ръст в Германия на производството на електроенергия чрез мощности на природен газ.
Увеличава се и производството на електрическа енергия от топлоелектрически централи, чиито мощности работят чрез изгарянето на въглища. През ноември тецовете в Германия са произвели най-значителното количество електрическа енергия за последните 20 месеца. Причина за това е била необходимостта да бъде компенсиран спадът на електроенергията, генерирана от соларни (фотоволтаични) системи, посочва Ройтерс.
Аналитичното звено на компанията, която управлява лондонската фондова борса "Лондон сток ексчейндж груп" - Ел Ес И Джи (London Stock Exchange Group - LSEG), прогнозира, че през декември производството на електроенергия от вятърни централи в Германия ще се повиши с до над 6 процента спрямо нормалните за месеца нива. Това би трябвало да помогне за намаляване на напрежението, на което е подложена енергийната система на Германия в последните седмици на годината.
Производството на електрическа енергия от соларни инсталации обаче ще продължи да намалява през зимата, заради което енергийните компании в страната може и да не успеят да намалят използването на изкопаеми горива до първите месеци на 2025 г., посочват анализатори на енергийния пазар.
На този фон правителството на Дания съобщи в началото на този месец за провала на търг, който е обявило за предоставяне на лицензи за изграждането на офшорни вятърни паркове в Северно море. Нито една компания не е подала оферта за участие в конкурса.
"Това е много разочароващ резултат. Ситуацията в сектора на офшорната вятърна енергия в Европа се промени значително за сравнително кратко време (в негативен план - бел. ред.)", посочва датският министър по въпросите на енергетиката и климата Ларс Огорд.
Сред причините за тази ситуация са спадът на инвестициите в базирани в морето вятърни мощности. Това става в условията на значително поскъпване на офшорните вятърни съоръжения и на повишени лихвени проценти, които оскъпяват кредитирането, отбелязва Огорд.
Светлина в края на тунела
Нов доклад на германската федерална статистическа служба "Дестатис" (Destatis) обаче сочи, че ситуацията около възобновяемите енергийни източници в страната не е толкова драматична.
Делът на електрическата енергия, произведена от възобновяеми източници в Германия, е достигнал през миналото лято (юли - септември) рекордните за този период от годината 63,4 процента от общия електроенергиен микс.
Това е значително увеличение в сравнение с лятото на 2023 г., когато делът на възобновяемите енергийни източници при генерирането на електроенергия в Германия е възлизал на 60,6 процента, сочи "Дестатис".
Делът на конвенционалните източници за производство на електроенергия (въглища, природен газ и др.) през периода юли - септември 2024 г. е намалял с 4,7 процента спрямо предходното лято до едва 36,6 процента от електроенергийния микс на страната.
Вятърната енергия остава най-важният източник за производството на електроенергия в Германия. Нейният дял в общия електроенергиен микс възлиза на 24,7 процента през третото тримесечие на 2024 година.
От своя страна делът на електрическата енергия, генерирана от соларни системи, е достигнал 23,8 процента. Този вид възобновяем енергиен източник отбелязва най-значителен ръст на количеството електроенергия, което е генерирал.
Увеличеният дял на възобновяемите източници на енергия в германския електроенергиен микс се дължи на изграждането на нови мощности, но и на благоприятните метеорологични условия през миналото лято. През периода юли - септември имаше много слънчеви и ветровити дни в Германия, посочва програмата "Тагесшау" на германската телевизия А Ер Де.
През третото тримесечие на годината въглищата са били едва третият по значимост източник за производството на електроенергия в страната, с дял от 21,4 процента. Природният газ също е отбелязал спад, като делът му е възлизал на 11,4 процента.
Германия внася много повече ток
Германия е внесла значително повече електрическа енергия, отколкото е изнесла през лятото на 2024 г., сочат още данните на "Дестатис". Страната е внесла 23,6 млрд. киловатчаса електроенергия, а изнесла 11,8 млрд. киловатчаса. Въпреки този дисбаланс, Германия е постигнала увеличение с 19,2 процента при износа на електрическа енергия.
Вятърната енергия и климатичните цели
Генерирането на електрическа енергия от вятърни паркове играе ключова роля за постигане на климатичните цели на германското правителство, което предвижда страната изцяло да премине към производство на електроенергия, при което не се замърсява околната среда, посочва ДПА.
През първа половина на 2024 г. инвестициите във вятърни паркове в Европа са довели до изграждането на нови мощности с общ производствен капацитет на електроенергия от 6,4 гигавата.
От тях 5,7 гигавата се падат на страните от Европейския съюз. По-голяма част от тези нови вятърни централи са наземно базирани (4,7 гигавата), а по-малко са офшорните инсталации (1 гигават).
Германия е лидер сред страните от ЕС. През първата половина на годината в страната са изградени ветрогенераторни паркове с производствен капацитет на електроенергия от 1,7 гигавата. Следват Франция (1,2 гигавата) и Испания (876 мегавата), посочва асоциацията "Уинд Юръп" (WindEurope).
Тя очаква между 2024 г. и 2030 г. в Европа да бъдат инсталирани мощности за производството на елeктроенергия чрез вятър със среден капацитет от по 29 гигавата годишно.
"Уинд Юръп" прогнозира, че през 2030 г. този енергиен капацитет ще достигне 393 гигавата. Това е близо до равнището от 425 гигавата, при което ще бъдат изпълнени целите на ЕС в областта на енергията от възобновяеми източници, посочва Ройтерс
/СС/
news.modal.header
news.modal.text