site.btaПредизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика бяха обсъдени в Кюстендил
Предизвикателствата на енергийната трансформация пред регионалната икономика, на работещите в тази сфера, отражението на промените върху градовете и общините, бяха дискутирани в Кюстендил. Целта на събитието беше да бъдат обсъдени важните въпроси, произтичащи от тези промени и възможните перспективи.
Съществуващите предприятия трябва да се развиват по устойчив начин, да се създават нови предприятия и да се разкриват нови работни места, обясниха организаторите на форума. В него се включиха д-р Йорг Вайнгартен, ръководител на отдел "Трансформация" при Германска конфедерация на профсъюзите Северен Рейн-Вестфалия, Мориц Зайлер, ръководител на икономически отдел на Посолството на Федерална Република Германия в София, Соня Миклай, главен управител, Германо-Българска индустриално-търговска камара (ГБИТК).
"От 40-50 години в Германия правим тази трансформация, в която затваряме въгледобивната индустрия и съоръжения. Във връзка с това имаме различни видове опит - както положителен, така и отрицателен, който искаме да споделим в България. Затова избрахме едни от най-големите въгледобивни региони в България, сред които е и Кюстендил", каза за БТА Мориц Зайлер. Той допълни, че Европа има една обща съвместна задача, която трябва да бъде решена и не всеки път отново "да се измисля колелото", вместо да се предава натрупаният опит.
"В Германия също има състояние на несъгласие с промените. Нужно е да се създаде доверие на хората към алтернативата. Въгледобивната индустрия е свързана с много културна и социална роля", каза пред БТА Йорг Вайнгартен. Той допълни, че в Германия също от една страна съществува идеята и надеждата за създаване на фотоволтаични съоръжения, за още по-мащабно използване на ветрогенераторната индустрия, но това трябва да върви заедно със създаването на вяра в хората към тези нови алтернативи за добиване на енергия.
Пример в Германия има и по отношение на квалификацията на работещите в този сектор. В един от най-големите концерни, базирани на въгледобивната енергия, в който в момента правят тази трансформация към по-зелена, самите ръководители на екипи са поискали да се правят обучения на персонала вътре в самото предприятие, за да не отидат служителите на пазара на труда, а да продължат своето развитие в предприятието, като усъвършенстват своите способности, които да им помагат вече в адаптацията към зелената енергия, поясни още Вайнгартен.
Той изтъкна, че по този начин наистина се пази идентичността на работещите на този концерн, който се занимава с въгледобив, защото те могат да останат в него, да се припознаят с работното си място от концерна и да се развиват в рамките му, но вече с нови способности и умения.
Участниците във форума споделиха, че по време на предишните такива събития в Стара Загора и в Перник са се провели полезни разговори. За нас е важно и ценно, че можем да се съберем на една маса практическите страни - синдикатите, служителите, работодателите. Този диалог е важен, за да може да се говори не за абстрактни идеи, а за конкретни, допълни Мориц Зайлер.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text