site.btaБългария ще има по-висока квота за улов на калкан, съобщи Министерството на земеделието и храните
През следващите четири години България ще може да извършва годишен улов на калкан в размер на 82,5 тона, което е с 10 на сто повече спрямо досегашното разрешено количество. Същата квота е определена и за Румъния, като до момента двете държави имаха разрешен улов по 75 тона годишно. Това стана известно по време на 47-ата годишна среща на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море (ГКРСМ) в Рим, съобщиха от Министерството на земеделието и храните.
Постигнатото увеличение е второто по ред за последните пет години и е в отговор на дългогодишното прилагане на мерки за опазване на вида. Целта е да се създаде стимул за операторите в сектора на рибарството да продължат да полагат усилия за постигане на ниво на риболов, съответстващо на максималния устойчив улов.
В рамките на срещата, по отношение на Черно море, са приети решения за продължаване на действащите мерки за цацата и черноморската бодлива акула. Мерките за опазване на запаса от рапан също ще продължат да се прилагат, както и въвеждането на пълна забрана на риболов на есетрови видове риби.
Обсъдени са и бъдещи действия, насочени към устойчиви инвестиции в аквакултурите, повишаване на ефективността на контрола, декарбонизацията и климатичните промени.
В Черно море съществуващият преходен "общ допустим улов" и квоти за калкан да бъдат подновени за 2023 г., решиха министрите на земеделието по време на заседание на Съвета по земеделие и рибарство в края на 2022 г. Освен това беше договорено, че ЕС ще прехвърли неизползваната квота на ЕС за калкан от 2021 г. към 2023 г., сочи справка в сайта на Съвета на Европейския съюз. По този начин българската квота за 2023 г е била 75 тона и с прехвърлянето от предходната година е станала 92 тона.
/СЛС/
news.modal.header
news.modal.text