site.btaБългария постигна много в сферата на рисковото финансиране, но има още много работа, смята Теодор Радонов от ЕИБ
През последните 12 години България успя да създаде и развие екосистемата за дялово и рисково финансиране. Но въпреки положителните тенденции, страната продължава да изостава значително от страните от Западна Европа и Прибалтика. Това каза ръководителят на офиса на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) в България Теодор Радонов, който участва на започналата днес в столичния "София Балкан Палас" международна конференция "Финансова и инвестиционна подкрепа за МСП - Sofia International Money Expo" (SIMEXPO2024).
Според Радонов основно съдействие за укрепване на българската екосистема през това над едно десетилетие има Европейската инвестиционна банка, по-конкретно чрез създаването на 13 фонда с капитал от почти 150 млн. евро.
"Сумата не е главозамайваща, дори е много скромна за това, което се постигна", коментира Радонов и добави, че чрез предоставения капитал е привлечен допълнителен частен финансов ресурс от 300 млн. евро. "Говорим за почти 450 млн. евро, за да имаме една сравнително развита екосистема, представляваща до голяма степен мотора на иновациите и инвестициите в такъв вид компании".
Относно последните действия в посока на развитието на българската екосистема за капиталово финансиране с подкрепата на Европейската инвестиционна банка, Радонов припомни отделените за тази цел 150 млн. евро от Националния план за възстановяване и устойчивост.
"Вече имаме подписани два фонда за рисков капитал. Очаква се още един до края на годината. Може би с целия ресурс ще бъдат между 8 и 10 фонда, които предстоят да се установят на пазара. В голямата си част ще бъдат фондове, с които вече сме работили предишни години, но и не само", обяви той. Въпросният капитал от 150 млн. евро се очаква да мобилизира допълнително около 500 млн. евро.
Въпреки големите постижения в България през последното над едно десетилетие при развитието на рисковото и дялово финансиране, представителят на ЕИБ подчерта огромната разлика, която съществува между цифрите и процесите в страната с действителността в Западна Европа.
"Ако гледаме дяловия капитал към БВП процентно, ние сме някъде на между 20 и 30 пъти по-ниски нива от западни съседки. Така че има със сигурност много какво още да се направи", обясни Радонов, който се спря на доклада, който бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги изнесе във втората половина на септември.
"Положителното е, че докладът "Драги" отчита тези недостатъци (в голямото изоставане на ЕС в сферата на рисковото финансиране спрямо САЩ - бел. авт.) и се очаква програмата "ИнвестИЮ" (InvestEU) да бъде подсилена през следващия програмен период, както и увеличаване на бюджета на Европейския иновационен съвет", добави Радонов и предупреди следното: "Както подчерта Европейската комисия тези дни обаче, средствата занапред, дори и грантовите такива, ще бъдат обвързани или се очаква да бъдат обвързани с реформи, както и сега по НПВУ. Ако видим успеваемостта на страната по НПВУ, това ще бъде по-скоро едно предизвикателство, което ще постави нова пречка дори и при усвояването на грантовия ресурс".
Организатори на петото издание на форума "Финансова и инвестиционна подкрепа за МСП - Sofia International Money Expo" (SIMEXPO2024) са Българската търговско-промишлена палата (БТПП), Съветът по инвестиции при БТПП, Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средни предприятия (ИАНМСП). С конференцията се цели представителите на финансиращи институции, инвестиционни и гаранционни фондове и инвеститори да запознаят със своите продукти участниците от деловите кръгове в страната.
/ВЙ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text