site.btaВестник „24 часа“ отличи „Достойните българи“


На специална церемония в Националния дворец на културата вестник „24 часа“ отличи „Достойните българи“. Инициативата се провежда за 22-ра поредна година.
Тази година инициативата „Достойните българи“ отличи 30 истории за пример.
Достойните българи не търсят награда, но на тях се дължи признание, заяви министър-председателят Росен Желязков при връчването на отличията. Да си достоен, означава да си уважаван от останалите, отбеляза Желязков и добави, че днешното събитие олицетворява именно уважението на обществото. Доброта, емпатия и състрадание са качествата, които премиерът открои в приветствието си към тазгодишните носители на отличието. Тези хора не се познават помежду си, но те всъщност са един човек - човекът, който ни липсва, като че ли в делника, но който, когато го срещнем, не ни остава нищо друго, освен да му кажем „благодаря“, че го има, каза Желязков.
Отличени бяха представители на българските медици, помагали след трагедията в Северна Македония – "Спешна помощ", ВМА, болница „Пирогов“ в София.
Сред наградените тази година бе и кореспондентът на Нова телевизия в Благоевград Антон Чавдаров, който през последната година отрази две големи трагедии – обстановката в Република Северна Македония след пожара в дискотеката в Кочани и последвалите протести, както и опустошителните пожари през лятото на миналата година в България.
В приветствие благослов от името на патриарх Даниил епископ Исаак, викарий на Софийския митрополит, каза: „Вече повече от две десетилетия вестник „24 часа“ връчва годишните награди „Достойните българи“. Подетата преди години инициатива от един от авторитетните български всекидневници оделотворява на практика думите на нашия Спасител Господ Иисус Христос: „Никой, кога запали светило, не го туря на скрито място.“
Наистина колко голяма е потребността ни днес от истински примери, които да вдъхновяват и да ни дават увереността, че любовта към ближния е жива, че обществото ни не е просто механичен сбор от индивиди, а духовна общност на личности, общност, в която определящи са не съревнованието, а сътрудничеството, взаимната подкрепа, съпричастността и състраданието, пише в обръщението на българския патриарх Даниил.
Премиерът Росен Желязков връчи наградите на трима българи, които образоват по важните за България теми – грамотността, заплахите за децата и безопасността на пътя, Красимир Тодоров от Велико Търново, който създаде сайт за грамотност с безплатно ползване и събра хиляди последователи; Виктор Георгиев, който от шест години развива инициативата „Аз на пътя – научи ме да шофирам“ и чрез нея помага безплатно на хиляди млади шофьори да карат разумно, да намалят жертвите на пътя; 34-годишният д-р Димитър Бакалов от спешното отделение на болницата в Пазарджик, който е приел като мисия да обяснява на ученици за вредата от вейпове, наркотици, алкохол, райски газ и извършва безплатни профилактични прегледи.
Сред наградените тази година бе и спортистът Карлос Насар, който стана олимпийски, световен и европейски шампион по вдигане на тежести през 2024 г. Насар подобри всички световни рекорди в категория до 89 кг и стана първият български спортист в историята, спечелил златните медали на трите форума в отделни състезания и в рамките на една календарна година.
Грамота получи и Никола Рахнев от най-голямата доброволческа организация у нас – гората.бг, която вдъхнови и ангажира над 200 хиляди съмишленици, които заедно засадиха над пет милиона дървета в България.
Сред наградените бяха още параолимпийският шампион Михаил Христов, който помогна на 20-годишния Милен Киряков от Дебелт, останал без две ръце след трудова злополука. Христов осигури на Киряков иновативна протеза и го обучи да борави с нея. Грамота получи и Виктор Асенов изкачи, който изкачи „Черни връх“ 19 пъти за 46 часа без да спи. Каузата му е в подкрепа на училище за кучета водачи.
Министърът на туризма Мирослав Боршош връчи грамотата на Турхут Исмаил от село Искра, който е реставрирал 21 православни църкви в Югоизточна България. Като силно вярващ човек той е убеден в силата на доброто и обединението.
Колкото и голяма да е сцената, няма да може да събере стотиците достойни българи, които заслужават да бъдат отличени, каза по време на церемонията министър Боршош.
Грамота получи 19-годишният Светослав Димитров от Свиленград, който не спря да спасява хора при пожарите в Странджа, въпреки че сам обгоря жестоко и се наложи да му направят четири операции. Грамота получи и кореспондентът на Българската национална телевизия от Стара Загора Иван Янев, който показа трагедията на пожарите в Сакар, спасителните дейности, мъката на хората, но и човешката съпричастност в лицето на огнеборците и доброволците, а Светослав Димитров буквално спаси живота на телевизионния екип в този ден.
Инициативата „Достойните българи“ награди Ефросина Сеизова, която в памет на покойната си дъщеря дари 40 хил. лева на Факултета по журналистика и масова комуникация към Софийския университет за стипендии на двама студенти.
Грамота получи и Керка Йотова, след като единствената им дъщеря Антоанета почина от ковид, 96-годишната Керка и вече покойният и съпруг Стойчо от Димитровград дариха 100 хил. лева за модерно детско отделение на Многопрофилната болница за активно лечение „Св. Екатерина“.
Грамоти получиха още машинистът Пламен Илиев, който „на 11 секунди от смъртта“ и с четири счупени ребра спаси колега след челен удар между два локомотива край с. Локорско; Ивайло Стоянов, който първи се притече на помощ на парамедици след катастрофа в автомагистрала „Тракия“; митнически инспектор Димитрина Боядживева от граничен пункт „Капитан Андреево“, която в една нощ през януари спаси живота на турски шофьор, като го изведе от внезапно възпламенилата се кабина на неговия камион.
Грамоти получиха пожарникарите Георги Георгиев, Стоян Стоянов, Мартин Борисов, Йордан Андонов и Красимир Христов от Районната служба за пожарна безопасност и защита на населението в Елин Пелин, които влязоха в складовете за пиротехника до града, докато там все още продължаваха взривовете и спасиха живота на двама души.
Генералният директор на Българската национална телевизия (БНТ) Емил Кошлуков връчи наградата на незрящата оперна певица Кристина Александрова, която помага като музикален терапевт на деца и младежи от Дневния център за хора с епилепсия в София. За нас подобни герои, хора са особено важни, а за мен лично една цивилизация се познава от отношението към по-слабите. Особено за хората в неравностойно положение, както ги наричаме сега, е много важно в обществената телевизия да обръщаме специално внимание, каза по време на връчването на грамотата генералният директор на БНТ.
Грамота получи и предаването на bTV „Бригада нов дом“, водещата Мария Силвестър, бригадир Калин Евтимов и неговият екип.
Кирил Вълчев, генерален директор на БТА връчи наградата на сребърната медалистка по вдигане на тежести от Олимпийските игри в Лондон Милка Манева, която без шум участва в десетки благотворителни акции и дарителски каузи, свързани с болни деца в неравностойно положение. Вълчев цитира кратък цитат от „Похвалното слово за св. Методий“: „И като служеше добре на всички, беше като крилат“. Достойните българи, които днес отличаваме са като крилати, защото служат добре на всички. И Господ да помага да послужат за пример да имаме повече крилати и сред властимащите, призвани заради самата си работа да служат добре на всички, каза генералният директор на БТА Кирил Вълчев.
Грамота получи музикантът и художник Явор Куманов от Пловдив, който сам е с тежка диагноза, но въпреки това рисува в помощ на онкоболни деца.
Грамота получи още 22-годишният Даниел Стоянов от Варна, който намери безпомощен и премръзнал изгубения Георги Георгиев, облече го, нахрани го и го закара с личния си автомобил при близките му в Стара Загора; бившият кмет на с. Дебнево Аксел Заимов, който е готов по всяко време да се притече на помощ, включва се в издирване на изгубени в планината хора, участва в търсенето на Сашко от Перник и на Ники от Конаре. В същото време Заимов не спира да генерира идеи за развитие на селото.
Грамота получи и музикантът Кристиан Талев-Криско и неговата фондация, която вече събра 700 хил. лв. за създаването на „Център за слънчеви деца“, където деца със специални нужди ще могат да се развиват, учат и социализират в подходяща и подкрепяща среда.
Грамота получи и Ралица Паскалева, която отглежда две деца с аутизъм. След 12 години тревоги, надежда и неуморна грижа, синът ѝ Марти за пръв път казва "мама".
Правосъдният министър Георги Георгиев връчи наградата на Михаил Велчев от Варна, който организира и плати Аспаруховият мост да бъде изрисуван с ликовете на Георги Калоянчев и Тодор Колев.
Казват, че държавата се прави от хората. Изключително горд съм колко много държава виждам тук днес. Благодаря ви, че показвате достойнството, каза министър Георгиев по време на церемонията.
Грамота получиха още 23-годишният Пламен Найденов от Ловеч, момчето, което слага на ключови места в града изработени от него транспаранти с положителни послания - например „Прегръдката е антидепресант“ или „Няма да е все така“. След загуба на приятел в катастрофа той пише и против войната на пътя.
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев връчи наградата на ученици в 11-и и 12-и клас на Средно училище "Георги Раковски" в Котел, които събраха 3440 лв. за своята съученичка Неше Ахмедова, загубила в ковид пандемията първо майка си, а после - и баща си. Учениците са организирали два пролетни празника с кутии за дарения, а други дарители, с помощта и на учителката Христина Шутова, директора на училището Стефан Дондев и кмета на Котел Хасан Дуралиев, са се свързали отделно с Неше Ахмедова.
Грамота получиха и ученици от Средно училище „Йордан Йовков“ в Кърджали, които събраха 27 500 лв. на благотворителен концерт с Валя Балканска, за да има училището асансьор и осмокласникът Арджан да може да се придвижва с инвалидната си количка. С кампанията си децата предизвикват общината да обяви обществена поръчка на стойност 120 хил. лв. за съоръжението. Ако искаме да погледнем как ще изглежда бъдещето на едно общество, трябва да погледнем как изглеждат децата в класната стая, училището, каза при връчването на грамотите министър Красимир Вълчев.
Грамота бе връчена и на създателите на филма "Гунди - легенда за любовта".
Церемонията по връчване на 22-рите награди „Достойните българи“ бе закрита с паметни слова за загиналата при катастрофа 12-годишна Сияна и всички деца и младежи, загинали на пътя.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text