site.btaДошъл е моментът България и Румъния да получат дата за пълноправно членство в Шенгенската зона, смята председателят на БСК
Според председателя на Българската стопанска камара (БСК) Добри Митрев е дошъл моментът темата за Шенген да бъде затворена за България и Румъния и двете страни трябва да получат дата за пълноправно членство в Шенгенската зона и по земя.
"Колкото повече граници, толкова по-малко икономически растеж и туризъм", изтъкна той по време на тематичното събитие "Цената на оставането извън Шенгенското пространство - въздействието върху България и Румъния", организирано от Българска стопанска камара - съюз на българския бизнес (БСК), съвместно с Европейския икономически и социален комитет (ЕИСК), което се провежда в столичния хотел "Милениум".
Митрев припомни, че България и Румъния покриват техническите изисквания за членството в Шенген от 2011 г. по оценки на Европейската комисия (ЕК).
По думите му присъединяването към Шенген гарантира четирите основни права в Европейския съюз (ЕС) - свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали, защото зоната е пряко свързана с единния пазар на Общността.
Според Калин Иле, заместник-председател на сестринската организация на БСК в Румъния Конкордия (Concordia), членството на Румъния и България в Шенген не се свежда само до икономическите предимства, а и до заемането на заслуженото място на двете страни в европейското семейство и до окончателното премахване на разделението между Изтока и Запада.
"Приемането ни по въздух е от полза, но това не изчерпва нашите амбиции, защото Шенген дава много перспективи и се надавам до края на тази година да ни приемат и по земя", каза той.
"Въпросът не е само за развитието на бизнеса, но и за конкурентоспособността, защото всеки час чакане на границите забавя нашата конкурентоспособност", изтъкна Иле.
По думите му не става дума само за Румъния и за България, а за целия ЕС.
"Източна Европа, Румъния и България играят изключително важна роля по отношение на сигурността и пълноправното членство в Шенген ще повиши възможностите на двете страни за адекватна реакция. Въпросът не е само икономически, но и исторически и той е свързан с това да се преодолеят последните остатъци от разграничението в нашия съюз. Ние искаме една по-силна икономика, в която Румъния и България да бъдат включени като пълноправни партньори", каза Иле.
/СЛС/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text