site.btaВсяко второ дете в България е консумирало енергийни напитки, според проучване
Всяко второ дете в България на възраст между 7 и 18 години е консумирало енергийни напитки. Това сочат данните от най-новото национално представително проучване за хранителните навици на децата у нас, проведено в периода юни - юли 2024 г. по поръчка на "Лидл България" и реализирано от изследователска агенция "Блу пойнт" (Blue Point), съобщиха от веригата.
Проучването е реализирано сред 800 деца и обхваща две възрастови групи: 7 - 13 години и 14 - 18 години, като е използван комбиниран подход - онлайн анкета и интервюта на живо. Tо включва обследване на хранителните навици по отношение на разбирането за здравословно хранене, видове консумирани храни, честота на хранене, хранене в училище, осъзнатото хранене като отношение към потреблението и опазването на околната среда и други.
На въпроса "Колко често консумираш всяка от следните храни?", между които един от възможните отговори е "енергийни напитки", всяко второ дете в България между 7 и 18 години споделя, че поне веднъж е консумирало енергийна напитка. Във възрастовата група 7 - 13 години делът на децата, консумирали енергийни напитки, е 32,5 на сто, което е всяко трето дете, а във възрастовата група 14 - 18 този дял е 73 на сто или почти три от всеки четири деца. Разликата в консумацията между момчетата и момичетата е несъществена с лек превес при момчетата.
По отношение на честотата на консумация на енергийните напитки данните показват, че 10,8 на сто от 14 - 18-годишните консумират енергийни напитки всеки ден, а 21 на сто - няколко пъти седмично.
"Това проучване е логичното продължение на направеното като част от кампанията "ХраненеСмисъл" сред пълнолетното население в България през януари тази година, когато се очерта тревожната тенденция, че 68,4 на сто от родителите у нас не поставят ограничения в храненето на своите деца. Прекомерната консумация на енергийни напитки при децата най-често има последици за сърдечно-съдовата и нервната система. Особено неблагоприятно се отразява върху настроението и регулацията на съня. Влошава се хормоналният баланс по отношение на надбъбречните жлези и половите хормони, увеличава се рискът и от метаболитни нарушения, включително инсулинова резистентност, наднормено тегло и затлъстяване", коментира проф. д-р Дарина Найденова, председател на Националната асоциация "Практическа диететика и интегративна медицина" (НАПДИМ).
Пълният доклад с резултатите от националното представително проучване за хранителните навици на децата в България, част от дългосрочната информационна кампания "ХраненеСмисъл", ще бъде представен на 18 септември.
Дългосрочната информационна кампания на "Лидл България" под надслов #ХраненеСмисъл има за основна цел да повдигне сериозен и систематичен обществен разговор по темата за здравословното и осъзнато хранене. Партньори на инициативата са Национална асоциация "Практическа диететика и интегративна медицина" (НАПДИМ), Медицински университет "Проф. д-р П. Стоянов" - Варна и Национална асоциация "Родители", съобщават още от компанията.
/ВЙ/
news.modal.header
news.modal.text