site.btaРайна Манджукова, изпълнителен директор на Агенцията за българите в чужбина: Всяко откриване на библиотека е повод за радост


„Идеята да се създаде библиотека към Агенцията за българите в чужбина се появи преди повече от 15 години, когато за първи път бях председател на тогавашната Държавна агенция за българите в чужбина (ред. бел 2009 – 2010 г.). Успяхме да я реализираме чак сега и това е повод за радост. Всяко откриване на нова библиотека е повод за радост“, сподели в интервю за рубриката „БГ Свят“ на БТА изпълнителният директор на Изпълнителната агенция за българите в чужбина (ИАБЧ) Райна Манджукова по повод откриването на новия Библиотечно-информационен център към ИАБЧ, което ще се състои днес, 15 април 2025 г. в София.
Във връзка с библиотечния фонд и неговото събиране, тя разказа: „Не беше специално събиране на книги. Нашите сънародници зад граница често ни подаряваха книги - техни или такива, свързани с тяхната общност. Имаше и за радост все още има много български периодични издания в чужбина, които получавахме, някои редовно, други – по поводи. Агенцията за българите в чужбина издаваше и списание „Ек“, което десетилетия беше бижуто ни, не само като съдържание, но и като полиграфия, като подбор на материали, като начин на списване и твърдя, че бе голяма несправедливост неговото спиране през 2010 г. Имаме и своя издателска дейност, която се развива успешно и в момента. Така някак неусетно станахме собственици на един много интересен фонд, литературен и изобщо информационен, който би могъл да бъде полезен и на хора извън Агенцията за българите в чужбина. Естественото продължение на всичко това бе обособяването на библиотечно пространство, но след освобождаването ми от ръководния пост през 2010 г. приоритетите на следващите ръководства са били различни. За щастие идеята макар и нереализирана се беше запазила и когато оглавих отново ИАБЧ през 2022 г. още в първите дни поставих отново задачата на Лили Спасова – настоящия библиотечно-информационен специалист“.
Описвайки стъпките по реализирането на библиотеката, Манджукова сподели още, че е създадена системата в целия масив от информация и е закупено обзавеждане на залата, която е превърната в настоящия Библиотечно-информационен център.
„И ето, че стигнахме до деня на откриването. Много съм щастлива, че идеята и мечтата се материализираха в пространство, което веднъж в седмицата ще бъде отворено за посетители“, разказа Райна Манджукова и допълни, че библиотечните материали ще се използват само на място в читалнята на ИАБЧ.
Във връзка с издателската дейност на Изпълнителната агенция за българите в чужбина Манджукова отбеляза, че в сайта на институцията има описани правила за участие в издателската програма, срок, в който се кандидатства и изисквания за това какво трябва да бъде представено, за да може екипът да вземе мотивирано решение дали и какво да издаде.
„Важно да се отбележи е, че нашите издания не се продават и съответно не се заплаща хонорар на автора. Авторът разполага с авторските си права, както и с част от тиража на книгата. Агенцията издава както научна литература, така и есета, пътеписи, наблюдения, но те трябва да носят някаква информация за българите в чужбина, някаква добавена стойност. Като пример мога да дам книгата „Българските общности в Албания и Косово. Обществено-политически процеси и демографски последици (1913 – 2024)“ на д-р Спас Ташев, която ще бъде представена на 23 април 2025 г. в Българския културен център в София. Това е неговият дисертационен труд, много сериозно изследване, в което той е издирил и анализирал документи, които досега не са били публикувани. Също мога да спомена и примери за ненаучна, но значима за общностите ни литература, каквито са книгите на Мария Стайкова от Австралия и стихосбирката „Песента на кукувицата“ на Афродита Стерио и Софи Мале от Албания, както и още редица други авторски проекти, чието издаване Агенцията не само подкрепя, но и се гордее с тях“.
В края на разговора Райна Манджукова сподели още, че екипът на Изпълнителната агенция за българите в чужбина планира като следваща стъпка да определи един ден от месеца, в който в Библиотечно-информационния център да бъдат представяни филми, свързани с българите и българските общности в чужбина.
Както БТА писа, Библитечно-информационният център към Изпълнителната агенция за българите в чужбина ще бъде открит на 15 април 2025 г. (вторник). Събитието е планирано да започне в 14:00 ч.
/ИКВ/
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина