site.btaНяколко музея в България трябва да бъдат с по-особени статути, каза проф. Пламен Павлов
IF 11:55:31 10-01-2022
RZ1152IF.005
Велико Търново - дискусия - туризъм - проф. Пламен Павлов
Няколко музея в България трябва
да бъдат с по-особени статути,
каза проф. Пламен Павлов
Велико Търново, 10 януари /Антоан Николов, БТА/.
Няколко музея в България - във Велико Търново, Пловдив, Варна и Шумен, трябва да имат по-особени статути. Това каза преподавателят във Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" проф. Пламен Павлов на конференцията "Български гласове за Европа: туризмът - предизвикателства и възможности", която се състои днес в пресклуба на БТА във Велико Търново.
Дискусията е четвърта поред, организирана от БТА в рамките на инициативата й "Български гласове за Европа" в партньорство с Европейския парламент. С инициативата си БТА има амбицията да даде глас на българските граждани в по-широкия европейски дебат - Конференция за бъдещето на Европа.
"Трябва има някакъв ред и европейската практика трябва може да бъде много полезна", добави проф. Павлов. Според него трябва да са ясни прерогативите.
Другото нещо, което предложи проф. Павлов, е развитието на инфраструктурата. Той уточни, че пътят Русе-Бяла е много важен и влияе на туризма, което се отнася и за магистрала "Хемус". По думите му развитието на инфраструктурата в региона и в самия град Велико Търново е много важно за развитието и на туристическия сектор. Според него може да се намерят най-различни модерни решения за подходи към Трапезица и Царевец, и други туристически места. "Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец са агломерация. Това трябва да бъде разбрано и от местните хора", заяви проф. Павлов.
Трябва да има хармония между история и природа, коментира още проф. Павлов. Според него във Велико Търново трябва да има много голям природен парк, което може да бъде съчетано и с развитието на културните фестивали. Това може да превърне Велико Търново в една много атрактивна дестинация, добави той.
/РЗ/
news.modal.header
news.modal.text