site.btaБроят на трудовите злополуки на територията на област Търговище е намалял с 15% през деветте месеца на 2023 г. в сравнение с миналата година
Броят на трудовите злополуки на територията на област Търговище е намалял с 15 процента през деветте месеца на годината в сравнение със същия период на миналата година. Справката беше изнесена от директора на Териториалното поделение на НОИ в Търговище Петър Стоицов на съвместно заседание на Областния съвет по условия на труд и Областния съвет за тристранно сътрудничество, ръководено от областния управител Гергана Цонева, съобщиха от пресцентъра на институцията.
Петър Стоицов представи сравнителен анализ на регистрираните трудови злополуки и професионални заболявания през деветмесечието на 2023 г. спрямо същия период на 2022 г. за област Търговище. По данни от оперативната информация на НОИ за трудовия травматизъм броят на трудовите злополуки на територията на областта е намалял с 15 процента, спрямо същия период през 2022 г. При изпълнение на трудовите си задължения са пострадали 33 работници и служители, докато през 2022 г. са били 38.
"От общия брой трудови злополуки за деветмесечието на 2023 г. 30 са станали на работното място, а три са се случили по време на отиване или връщане от работа. С издадени разпореждания 32 злополуки са признати за трудови и само една - не е, а загубените календарни дни във временна неработоспособност през 2023 г. са общо 2589, което е с 76,25 на сто по-малко от регистрираните година по-рано - 4563 дни", посочи директорът на ТП на НОИ Стоицов.
Повече от половината от трудовите злополуки през деветмесечието на т.г. са в сектор "Производство на изделия от други нематериални минерални суровини" – общо 20, а на второ място е сектор "Държавно управление" - четири.
По данни на ТП на НОИ през 2023 г. при трудова злополука на работното място са пострадали 27 мъже и шест жени, в сравнение с 2022 г., когато са били 24 мъже и 14 жени.
По време на заседанието Юлияна Митева - началник отдел "Статистически изследвания" – Търговище, предостави информация за дейността на нефинансовите предприятия в област Търговище.
"Представените и обработени Годишни отчети за дейността на нефинансовите предприятия в област Търговище за 2021 г. са 4043 предприятия, като най-голяма е групата на микропредприятията - 3700. Броят на малките предприятия е 289, на средните - 46, а на големите са осем“, съобщи Митева.
Най-голям относителен дял имат нефинансовите предприятия от сектор "Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети" - 1642. В нефинансовите предприятия на областта са заети 22 636 лица и са реализирани приходи от дейността на стойност 3 978 млн.лв, допълни тя.
По време на заседанието областният координатор на КНСБ за област Търговище Николай Дяков разясни промените в Кодекса на труда и Наказателния кодекс, относно синдикалните права.
/ЛРМ/
news.modal.header
news.modal.text