site.btaИзложбата „Тъга по изгубената модерност“ на художници от група XXL гостува в Градската галерия на Варна
Изложбата „Тъга по изгубената модерност“ на художници от група XXL гостува в Градската галерия „Борис Георгиев“ във Варна. Тя включва творби на Генади Гатев, Димитър Яранов, Росен Тошев и Свилен Стефанов, създадени през последните години.
Легендарната група XXL възниква в средата на 90-те години в София и развива активна дейност, като открива и галерия на пл. „Македония“. Тя е един от първите реални примери на независима художествена дейност извън рамките на организираното българско изкуство.
В колекцията „Тъга по изгубената модерност“ са включени четирима художници с много различен творчески подход, каза за БТА уредникът на изложбата Сузана Николова. Всички те са много изявени съвременни български артисти, които публиката познава от изминалите десетилетия, защото са част от група XXL. По думите й в течение на времето те са преминали през пърформанси, видеоинсталации и други форми на съвременно изкуство, но постепенно отново са се завърнали към класическата живопис, която тя определи като „царицата на изкуствата“. Именно такива техни произведения са включени в проекта, който е първата изява в България на румънската галерия и аукционна къща „Артмарк“.
Показаните работи на Росен Тошев са хиперреалистична живопис, изработена бавно, с фотодокументален характер, каза Николова. Неговите картини носят заглавие „Голяма пощенска картичка“ с различни номера и показват пейзажи от Созопол, родното Черноморие и Бавария. Димитър Яранов присъства със сложна и ярка живопис с тревожни апокалиптични теми, свързани с агресията, обречеността и алиенацията на съвременния човек. Произведенията на Генади Гатев са комбинация между живопис и генетични изследвания, свързани с развитието на различни групи, т.нар. хаплогрупи, които мигрират в Европа. Творбите му според куратора на пръв поглед изглеждат като цветна геометрична абстракция, но са пълни със скрит смисъл, базиран на изследванията му. Свилен Стефанов закодира послания в картините си, които, както обикновено, са с големи издължени формати. В тях има многопластовост, кинематографичност, чувство за хумор, скрити послания с връзка с историята и философията, каза Николова и добави, че авторът често използва заглавия, които ни препращат към модернизма и концептуализма, поставяйки въпроси за тяхното съществуване.
Мотото на изложбата е взето именно от творба на Свилен Стефанов. То е избрано от управителката на „Артмарк“ в София Руксандра Думитру, която е изкуствовед, обясни Сузана Николова. Тя припомни, че Свилен Стефанов е представян със самостоятелна експозицията във Варненската градска галерия през 2021 г.
С изложбата „Тъга по изгубената модерност“ бе открита галерия „Артмарк“ в София през август 2023 г., припомни Николова и добави, че решението им да стартират присъствието си в България със съвременно изкуство на автори, които са активни и работят, приобщава както публиката, така и други художници. Колекцията е представена и във Видинската художествена галерия „Никола Петров“, а след Варна предстои през април да гостува в Смолян, след което организаторите се надяват да я покажат и в други градски галерии в страната. Към изложбата има каталог с всички произведения и кратки биографични текстове за художниците, както и информация за историята на „Артмарк“, които съществуват от 23 години и развиват своя дейност в различни градове в Европа.
/ХТ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text