site.btaМРРБ и АПИ нямат отношение към организирането и функционирането на тир паркинга при Дунав мост - Русе, каза министър Иван Иванов
Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) нямат отношение към организирането, процеса, контрола и функционирането на тир паркинг - Русе при Дунав мост. Той не е изграден от Агенция "Пътна инфраструктура", а от частно дружество върху общински терен. Тир паркинг - Русе е в урбанизираната територия на град Русе и се стопанисва от община Русе. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов, който бе изслушан в Народното събрание във връзка с т.нар. виртуална опашка при граничния преход.
Министър Иванов подчерта, че по отношение на т.нар. виртуална опашка МРРБ не отговаря за организирането и въвеждането на такава система. Независимо от това моите наблюдения са, че при струпване на тежкотоварни автомобили за преминаване през моста, трябва да има създаден ред за организация на трафика с оглед осигуряване на безпрепятствено преминаване. "Виртуалната опашка" е облекчавала и би могла да облекчи трафика вътре в града, добави министърът.
Със заповед на кмета на община Русе е въведена системата за управление на опашката. Тази система е свързана с организирането на трафика на територията на община Русе през граничния митнически контрол, осъществяван от държавните институции, добави Иванов.
Ако има решение на Министерския съвет и воля на съответните министерства, МРРБ може да инициира процедура, с която правителството да откупи частните буферни паркинги не само при „Дунав мост“ при Русе, но и другите, обясни в отговор на депутатски въпрос министър Иванов. Служебният кабинет не го е направил и до момента такава процедура няма официално стартирала, подчерта той.
Иванов обясни, че МРРБ, заедно с АПИ отговаря за ремонта на Дунав мост при Русе. Както знаете преди почивните дни по Коледа и Нова година, на 20 декември завършиха ремонтните дейности на първия 413-метров участък на платното в посока България. Изпълнението беше възобновено на 8 януари тази година със затварянето на този участък за ремонт в посока Румъния. Рехабилитацията на съоръжението се осъществява без спиране на трафика, като движението преминава еднопосочно в ремонтирания участък в посока за България, обясни Иванов. Той увери, че на обекта се работи ежедневно, а ремонтните дейности вървят в срок.
Относно информацията за струпване на тежкотоварни автомобили, на 8 януари е извършена проверка, която показва, че това се дължи на възстановените ремонтни дейности в българския участък на Дунав мост и въведените мерки за безопасност. При проверката е установено още, че на изход от република България са работили всички кантари, посочи Иванов.
Министърът припомни, че на 10 януари е завършена съвместна инспекция на граничния преход „Дунав мост“ при Русе от служебния министър-председател и служебния министър на транспорта и съобщенията и на регионалния министър, като от доклада, който е получил, се констатира, че няма такива затруднения.
/РН/
news.modal.header
news.modal.text