site.btaЗа бум на жалби за неизплатени заплати на личните асистенти съобщи институцията на омбудсмана
Институцията на омбудсмана алармира за бум на жалби за неизплатени заплати на личните асистенти. Това се посочва на интернет страницата на обществения защитник.
Сезирани са министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева заради бум на жалби, сигнали и обаждания от лични асистенти, които алармират, че се бави изплащането на дължимите им трудови възнаграждения за декември м. г., които по Закона за личната помощ трябваше вече да са платени до 20 януари.
Личните асистенти от цялата страна са обезпокоени, че въпреки навреме предадени отчети за отработени часове от общинските администрации все още не са превели дължимите им средства. Хората споделят, че звънят и в социалното министерство, но оттам също не получават адекватен отговор кога ще получат отработените си трудови възнаграждения и че разчитат на тези средства, за да живеят и да покриват не само собствените си разходи, но и тези на техните семейства.
Гражданите алармират още, че значителна част от тях имат задължения към кредитни институции, които трудно правят компромиси при заплащане след определения падеж, а това води до натрупването на допълнителни задължения под формата на наказателни такси и лихви.
„Следва да се отбележи, че неизпълнението на законоустановените срокове за изплащане на трудовите възнаграждения е нарушение освен на Закона за личната помощ, но и на Кодекса на труда“, пише главният секретар на омбудсмана д-р Айсун Авджиев до сезираните. В писмото си той подчертава, че с неизплащането на полагащите средства се създава напрежение и несигурност в личните асистенти и възниква реален риск нуждаещи се от чужда помощ да бъдат оставени без подкрепа и в кризисно положение.
„Във връзка с изложеното и като се акцентира, че личните асистенти имат водеща роля за водене от нуждаещите се граждани с увреждания на независим и достоен живот, предвид изискванията и на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания и Хартата на основните права на ЕС, изразявам увереност, че ще бъде извършена спешна проверка“, подчертава д-р Авджиев.
Той препоръчва да бъдат взети незабавни мерки за намиране на адекватно решение на проблема и гарантиране на правата на засегнатите граждани и на ползвателите на личната помощ, като дължимите средства бъдат изплатени в максимално кратки срокове.
„С оглед на факта, че въпросът е свързан с правата на уязвими граждани и е от висок обществен интерес, е необходимо да бъде предоставена и публична информация относно причините за забавянето, действията за преодоляването му и сроковете за изплащане на средствата“, категоричен е д-р Айсун Авджиев.
Същевременно в институцията постъпват и оплаквания във връзка с неизплатените до момента месечни социални помощи по Закона за социалното подпомагане, за което е изготвена отделна препоръка до социалния министър.
В момента страната ни няма омбудсман. В средата на април м.г. тогавашният омбудсман Диана Ковачева издаде заповед, с която главният секретар и началникът на кабинета могат да разписват жалбите на гражданите, след като Ковачева и заместникът й Елена Чернева – Маркова подадоха оставки. Оттогава няма избран нов омбудсман. В случаите на предсрочно прекратяване на мандата на омбудсмана нов обществен защитник се избира в срок един месец от влизането в сила на решението за прекратяване на правомощията, гласи Закона за омбудсмана, но парламентът все още не е започнал процедура по избор на нов такъв.
Над 12 500 жалби на граждани и организации за нарушени права са постъпили до омбудсмана през 2024 г., съобщи пресцентърът на институцията в края на 2024 г.
/ТНП/
news.modal.header
news.modal.text