site.btaЦветан Стоянов спечели Международния турнир по ускорен шахмат в Шумен

Цветан Стоянов спечели Международния турнир по ускорен шахмат в Шумен
Цветан Стоянова / снимка: БТА

Международният майстор Цветан Стоянов спечели състезанието по рапид в Международния турнир по ускорен шахмат и блиц "Шумен опен", проведено в зала "Арена Шумен".

20-годишният Стоянов завърши с 9 точки, спечелени в 11 кръга. Той постигна седем победи и четири ремита, като завърши турнира без загуба.

На второ място се нареди гросмайстор Кирил Георгиев с 8,5 точки. На трета позиция със същия  актив е гросмайстор Вячеслав Тиличеев. Извън зоната на медалите са гросмайстор Ивайло Енчев и международният майстор Валентин Панбукчиян, също с по 8,5 точки.

Гросмайстор Васил Спасов, състезаващ се за Спортен клуб по шахмат "Шумен", завърши на осмо място с 8 точки. Младата надежда на клуба-домакин на турнира Християн Илиев завърши 33-ти, със 7 точки в актива си.

Цветан Стоянов заяви за БТА, че състезанието е било много трудено и "Шумен опен" е най-силният турнир в България.

"Нещата този път ми се получиха, много пъти са ми убягвали първите места, но във важните партии този път играх както трябва", каза той.

Стоянов поясни, че цел пред него е завоюването на още две норми за най-високото звание в шахмата - гросмайстор.

В събота гросмайстор Мартин Петров спечели за втора поредна година състезанието по блиц в Международния шахматен турнир "Шумен оупън".

Наградният фонд на Международния турнир "Шумен опен" е 20 000 лева, колкото беше и в миналогодишното издание на турнира.

Към 23:25 на 28.07.2024 Новините от днес