site.btaФондация "АСИСТ – Помагащи технологии": 5-та Международна конференция “Допълваща и алтернативна комуникация”24-26 ноември 2023 г., онлайн
Над 100 000 деца и възрастни в България имат затруднения в говора комуникацията. Това са хора с детска церебрална парализа, аутизъм, интелектуални затруднения, амиотрофична латерална склероза, мозъчни увреди, синдром на Рет и други.
Допълващата и алтернативна комуникация (ДАК) включва всички средства и технологии, насочени към компенсиране на затруднения или липсващ говор. Средства за ДАК и достъп до компютър помагат на хиляди хора по света да учат, да се развиват, да практикуват професии, да водят достоен и пълноценен живот.
Международната конференция “Допълваща и алтернативна комуникация” се организира за пети път от фондация “АСИСТ - Помагащи технологии” ( https://assistfoundation.eu ) и има за цел да популяризира световния опит и съвременните подходи в областта на ДАК.
Събитието ще се проведе онлайн в периода 24-26 ноември 2023 г. Участието е безплатно, но се изисква регистрация.
Конференцията е фокусирана върху две важни теми, свързани с ДАК. Едната тема е свързана с оценката на нуждите от ДАК и осигуряване на нужната подкрепа. Това е особено важно за децата с нарушена или липсваща реч. Ако разполагат от най-ранна възраст с нужните средства за ДАК и подкрепата на квалифицирани специалисти, те ще получат достъп до приобщаващо образованиe и ще имат най-добрите шансове за развитие на пълния си потенциал.
Другата ключова тема е за ролята на ДАК в превенцията на насилието срещу хора с комуникативни нарушения, както и в процеса на разследване на случаи на насилие; при свидетелстване в съда.
Тази 5-та международна конференция се провежда с подкрепата на УНИЦЕФ България, Министерство на образованието и науката, Държавна агенция за закрила на детето, Международната асоциация за допълваща и алтернативна комуникация ISAAC.
Конференцията започва е в 10:00 ч. на 24.11.2023 г. В откриването ще вземат участие г- жа Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България; г-жа Деница Сачева, председател на парламентарната комисия по труда и социалната и демографската политика; г-жа Елена Чернева-Маркова, заместник-омбудсман на Република България; д-р Теодора Иванова, председател на ДАЗД; г-жа Грета Ганчева, Министерство на образованието и науката и др. В докладите и в дискусиите ще се включат и експерти от институциите, свързани с темите на конференцията.
Сред поканените лектори са международни авторитети в тези области като проф. Стивън фон Течнер (Норвегия), проф. Хуан Борнман (Южна Африка), проф. Дайан Брайън (САЩ); проф. Кристин Стадсклайв (Норвегия), Йонит Хагоел-Карниели (президент на ISAAC), Нета Бен Зеев (Израел), Нора Шабани (UNICEF Европа и Централна Азия), и др.
Международната конференция “Допълваща и алтернативна комуникация” се е утвърдила през годините и се разпознава като важно събитие в Централна и Източна Европа. За конференцията са регистрирани над 1 600 участници от България, Украйна, Румъния, Литва, Латвия, Полша, Северна Македония, Сърбия, Хърватска и др.
Повече информация за конференцията и нейната програма могат да бъдат намерени на сайта на конференцията - aac2023.assistfoundation.eu
news.modal.header
news.modal.text