site.btaОбластна администрация Русе: В ход са проекто-проучвателните дейности за укрепване на брега на река Дунав в района на гр. Мартен
Започнаха проекто-проучвателните дейности за укрепване на брега на река Дунав в района на гр. Мартен, русенско. До това се стигна след като областният управител Драгомир Драганов с подкрепата на правителството осигури необходимото финансиране, което е в размер на 393 290 лева без ДДС или 471 948 лв. с ДДС. Сумата е с близо 100 000 лева по-малко от първоначално обявената от Областната управа стойност за услугата. В рамките на проучвателните дейности се предвижда извършването на няколко вида проучвания – инженерно-геоложко, хидрогеоложко и хидроложко. Те ще обхванат периметъра от км 481.8 до км 484 на десния бряг на река Дунав в района на гр. Мартен. Те ще бъдат в рамките на 364 дни, като целта е да се проследи движението на река Дунав и подпочвените води. След това ще се премине към изработване на инвестиционен проект, който ще даде отговор на въпроса какво точно съоръжение трябва да се изгради в района. Неговото изготвяне ще отнеме около 2 месеца. Едва след това ще се стартира нова обществена поръчка за предстоящите строително-ремонтни дейности, като първо трябва да се осигури отново финансиране. Настоящата обществена поръчка бе спечелена от „Геозащита Плевен“ ЕООД.
Според областния управител Драгомир Драганов е било крайно необходимо да се предприемат адекватни мерки и то в спешен порядък за спиране на процеса, който буквално подкопава участъци от територията на страната. „Само в рамките на няколко месеца аз и екипът ми успяхме да поставим началото на разрешаването на проблем, който датира от години и всъщност е от първостепенно значение за всички ни“, коментира областният управител.
Възлагането на настоящата обществена поръчка е на практика първата стъпка в овладяване на ерозионните процеси и съответно предпазването на територията на българския бряг от последващо развитие на неблагоприятните процеси и защита на населеното място. Целта на проектирането е да се защити територията в посочения участък, като се проектират необходимите брегозащитни съоръжения.
Ерозионните процеси са развити на десния бряг на р. Дунав, от външната страна на ляв завой на реката. Те обхващат бреговата ивица от речен км. 481.8 до речен км 484.0, която под негативното влияние на развиващите се процеси постепенно се измества към урбанизираната територия на града. В участъка с развитите руслови процеси са изградени буни, на около 500 м. една от друга. При извършен оглед през 2023 година е установено продължаващо развитие на ерозионните процеси и отнемане на допълнителни площи от заливната тераса на реката. За периода 11.02.2021 г. – 11.04.2023 г., е отнета ивица от брега с ширина до 5 м (между р.км 481.8 р.км 483) и до 15 м (между р.км 483 и р.км 484). Скоростта на процесите достига до 5м/годишно, което определя степента на развитие на ерозионните процеси като силна. Засегнатата брегова ивица в района на гр. Мартен попада в пети критичен участък Русе – Сланотрън (км 489-479), съгласно изследванията на речния бряг, проведени през 1998 г. На около 120 м преди р.км 484, в района на Индустриална зона „Тегра“, е изградена брегозащитна стена, която към момента е в добро състояние.
Ерозията в незащитените участъци от десния бряг на р. Дунав е непрекъснат процес, който отнема големи площи от територията на страната. Високата интензивност на ерозионните процеси ще продължи да отнема участъци от крайбрежната ивица и ще доведе до постепенно изместване на бреговите откоси на северозапад към урбанизираната територия на гр. Мартен. При високи водни стоежи на реката, водите достигат в непосредствена близост до жилищните сгради в западните покрайнини на града и създават опасност за населението.
news.modal.header
news.modal.text