site.btaБензинът у нас е поевтинял с 6 стотинки за литър за година, дизелът - с 9 стотинки, показват данни на специализирана платформа
За една година бензинът у нас е поевтинял средно с 6 стотинки на литър (-2,30 процента), като се наблюдава тенденция за стабилизация на цената. Това показват данните на платформата "Фюело" (Fuelo). Ако на 6 януари 2024 г. бензин A95 се е продавал за 2,61 лева за литър, то днес средната му цена на дребно е 2,55 лева за литър. За последния месец обаче бензинът е поскъпнал с 3 стотинки на литър (+1,19 процента), но се запазва тенденция за стабилизиране на цената.
Дизелът е поевтинял средно с 9 стотинки за литър (минус 3,38 процента) за изминалата година, също с тенденция за стабилизация на цената, сочат данните на специализираната платформа. На 6 януари 2024 г. литър от този вид гориво се е търгувал за 2,66 лева, а сега средната му цена е 2,57 лева за литър. За последния месец дизелът е поскъпнал с 3 стотинки на литър или 1,18 процента.
За разглеждания едногодишен период цената на пропан-бутана е нараснала с 4 стотинки - от 1,25 лева за литър преди година до 1,29 лева за литър днес. За последния месец този вид гориво е поскъпнало с 1 стотинка.
За изминалия месец цената на метана е спаднала с 15 стотинки за килограм или -6,25 процента, но с тенденция за поскъпване. На 6 януари 2024 г. метанът по бензиностанциите в страната е струвал 2,40 лева за килограм, а в момента се продава средно за 2,25 лева за килограм. За последния месец метанът е поскъпнал с 8 стотинки на килограм (3,69 процента) с тенденция към повишение.
Цените на петрола в началото на 2025 г. нарастват, като на 2 януари котировките се повишиха до най-високото си ниво от над два месеца на фона на надеждите, че правителствата по света може да увеличат политическата подкрепа за съживяване на икономическия растеж, което би повишило търсенето на горива, предаде Ройтерс.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, при закриването на петъчната сесия се котираха при 76,51 долара за барел. Американският лек суров петрол достигна 74,07 долара за барел.
Цените на петрола вероятно ще се задържат близо до прага от 70 долара за барел през 2025 г., сочи проучване на Ройтерс. Това ще отбележи трета поредна година на спад, след като през 2024 г. котировките се понижиха с 3 на сто, тъй като слабото търсене от Китай и нарастващите доставки на световния пазар компенсират усилията на обединението ОПЕК+ да подкрепи пазара.
БТА припомня, че Международната агенция за енергията (МАЕ) обяви на 12 декември, че световният петролен пазар ще бъде добре обезпечен с предлагане през 2025 г., дори след като Организацията на страните износителки на петрол и партньорите й (ОПЕК+) удължиха съкращаването на петролните доставки и малко по-високото от очакването търсене. МАЕ съобщи, че очаква излишък до 950 000 барела дневно през идната година, което се равнява на почти 1 на сто от световния добив, въпреки че ОПЕК+ удължи съкращаването на производството до април 2025 г.
/ЕС/
news.modal.header
news.modal.text