site.btaАЗПБ: Проектобюджетът за 2025 г. не показа агросектора да е приоритет
София, 11 декември 2024г. В „завидния“ срок предоставен от Министерство на финансите от 1 ден за обсъждане на Проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г., Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) успя да анализира предложенията в областта на земеделието и селските райони.
Предложенията не срещат очакванията на земеделската общност по отношение на прокламираните от властта през последните няколко месеца важни приоритети, свързани с:
· амбицията за увеличаване на поливните площи в страната с над 2,5 милиона декара през следващите няколко години до 2028 г., изискващи инвестиции в размер на 1 милиард и 200 милиона лева, която стойност МЗХ определи в началото на месец октомври тази година и обяви, че ще бъдат предложени в хода на бюджетната процедура;
· залагане на средства за компенсиране на загубите на фермерите през 2025 г. заради войната в Украйна, което в края на месец септември тази година бе обявено като позиция на МЗХ, което се ангажира да предложи на МФ също в хода на бюджетната процедура, за да има страната ни готовност при евентуалното удължаване от ЕК на регламента за „Временната рамка за мерки за държавна помощ при кризи и преход в подкрепа на икономиката след агресията на Русия срещу Украйна“.
Не откриваме също така и да са включени в проекта на националния бюджет и средства в размер на 100 млн. лв. за финансиране на допълнителни проекти от Инвестиция C6.I1. на НПВУ, както и средства за създаване на инструмент за кредитиране от Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ), който да подпомогне земеделските производители да реализират одобрени инвестиционни проекти по ПРСР 2014-2020.
Венцислав Върбанов: “Един приоритет не е приоритет, ако не е заложен в бюджета“
В обосновката към проектобюджета правилно се констатира, че „Предизвикателствата пред съвременното селско стопанство налагат прилагане на аграрна политика, насочена към повишаване на ефективността и конкурентоспособността и екологичната устойчивост на земеделското производство, целенасоченост и устойчивост при използване и управление на ресурсите, увеличаване на икономическата активност и нарастването на заетостта в селските райони, производството на растителни и животински продукти, отговарящи на европейските стандарти за качество и безопасни за човешкото здраве.“. Но за АЗПБ в настоящите няколко поредни кризисни години и очаквания те да продължат и в бъдеще, тъй като са обусловени от войната в Украйна, геополитическите предизвикателства, екстремните прояви на климатичните промени, понижаващата се конкурентоспособност на агросектора заради зелени политики на ЕС и без защита от вноса от трети страни, държавата следва реално да посочи земеделието като национален приоритет, значим за икономиката и за развитието на селските райони сектор в страната, включвайки в държавния бюджет средства за: инвестиции в напоителната инфраструктура, за подкрепа на фермерите да реализират инвестициите по ПВУ и ПРСР, както и за т.нар. „украинска“ помощ.
АЗПБ ще се обърне с апел към всички парламентарно представени партии за подкрепа на агросектора!
news.modal.header
news.modal.text