site.btaМРРБ отбеляза празника на строителя с конкурс за ученици от професионалните гимназии в страната
Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) отбеляза професионалния празник на строителя в България, който се чества на Димитровден, с конкурс за ученици от професионалните гимназии по строителство, архитектура и геодезия от цялата страна и ден на отворените врати за тях. Нестандартният празник, който се организира за първи път, цели да насърчи креативността и иновативното мислене на младите хора. Конкурсът е на тема: „Моят град след 10 години“ и даде възможност на най-младите специалисти от строителния бранш да представят макет, проект, презентация или друго, което отразява виждането им за съвременното и бъдещото развитие на градовете и инфраструктурата в България, както и да се докоснат до ресорното ведомство, което отговаря за развитието и благоустрояването на държавата.
Инициативата бе подкрепена от Министерството на образованието и науката (МОН). В конкурса се включиха близо 60 ученика с техните учители от 18 професионални училища в София, Монтана, Хасково, Казанлък, Стара Загора, Тетевен, Велико Търново, Благоевград, Сливен, Плевен, Ямбол, Пловдив, Русе, Разград, Варна, Перник и Бургас. Младите специалисти и техните преподаватели представиха своите уникални проекти за развитието и модернизирането на родните си места. Професионално жури с експерти от МРРБ, МОН и др. оценяваха представените макети, скици и презентации. Изложбата оцениха и министрите инж. Виолета Коритарова и проф. д-р Галин Цоков.
„Да си строител е гордост и чест. Пожалвам ви много вдъхновение и професионална реализация за в бъдеще. Творете така, че вашите градове да станат най-хубавите места за живеене. Да може всеки гост да се радва, да му е приятно. Да запазите уникалността на региона си. Важно е регионите да имат свой облик и традиция. За нас е важно да знаем какво искате вие – младите хора, как виждате нашата страна, защото нейното развитие зависи от вас“, заяви министър Коритарова. Тя пожела още на младите специалисти да се стараят да правят всеки свой проект уникален, защото това е подписът на строителя. „Самата аз поех преди години пътят на строителството от строителен техникум. Изборът беше мой и не съжалявам, че избрах тази професия, която дава невероятна възможност за реализация. Убедена съм, че сте запалени вече да сте строителите на България. Регионите на България трябва да станат все по-добри за живеене. Учете се, взимайте всички знания, които ви дават преподавателите, защото това е ценното – да имате стабилна основа, а над нея вече вие ще може да докажете себе си и да станете професионалисти“, пожела още регионалният министър.
Министърът на образованието проф. Цоков подчерта, че конкурсът и множеството участници в него е признание, не само за децата и учителите им, но и за образователната система. „Това показва, че ако има по-голяма интегрираност, свързаност, между отделните министерства, които правят политики в различни области с младите хора на България, може би и ние по-бързо ще постигнем по-добро развитие и бъдеще за нас. Проектите са едно пътешествие в бъдещето след 10 години, основано не само на техните мечти, но на всички съвременни идеи и практики в световната архитектура и строителство – умни сгради, зелени сгради, и пространства, които дават различен облик на връзката между традиция и съвременност“, подчерта проф. Цоков.
По думите му, за да е успешно съвременното образование, за да е мотивиращо, то трябва да е компетентно ориентирано, насочено към прилагане на уменията на младите хора, които са добре обучавани от своите учители. „Когато тези знания се превърнат в практически проект, в определен продукт, тогава въздействието е още по-силно. Затова пожелавам на нашата образователна система да работи така, както работят професионалните гимназии, свързани със строителство, с компетентностната ориентираност с изграждане на практически и професионални умения у младите хора. Пожелавам ви да следвате мечтите си и да отстоявате идеите си – така България ще може да се подобри и промени към добро, много по-бързо“, пожела образователният министър.
Министър инж. Виолета Коритарова и министър проф. д-р Галин Цоков връчиха специалните награди и грамоти от МРРБ за класиралите се на първите три места екипи.
Първо място спечели ПГСАГ „Ангел Попов“ – гр. Велико Търново. Втори се класира проектът на СПГСГ „Арх. Г. Козаров“ – Сливен. Трето място завоюва ПГТС „Арх. Йордан Миланов“ – Перник.
С поощрителни награди бяха отличени възпитаниците на СГСАГ „Христо Ботев“ - гр. София, ПГСАГ „Проф. Никола Фичев“- гр. Плевен и ПГСАГ „Пеньо Пенев“ - Русе.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text