site.btaРусе отбеляза 146 г. от Освобождението на България
С тържествена церемония пред Паметника на свободата в Русе бяха отбелязани Националния празник 3 март и 146 г. от Освобождението на България от османско иго.
„Трети март е най-яркият жалон в българския календар. Всеки идеологически спор изглежда дребен на фона на историческия връх Шипка - най-българският паметник, и на епическите събития, довели до мирния договор от Сан Стефано.“
С тези думи се обърна към стотиците русенци и гости на града кметът Пенчо Милков в своето слово. Той призова присъстващите по-често да си припомнят, че решенията и национално отговорните ни действия днес ще определят в какъв свят ще живеят децата ни.
По време на церемонията бе приет почетният караул, а Негово Преосвещенство Главиницкия епископ Макарий - викарий на Русенския митрополит Негово Високопреосвещенство Наум, и свещеници от Русенската Света Митрополия отслужиха заупокойна молитва и благодарствен молебен за падналите за Освобождението на родината. В тържественото честване се включиха още 13-и Младежки гвардейски отряд към Общинския младежки дом, Максим Атанасов от Театрално студио „Маска“ при Общинския младежки дом с ръководител Мина Маринова и Десислава Василева от Вокално студио за поп и джаз пеене „Икономов“ при Общинския детски център за култура и изкуство с ръководител Вили Икономов.
Тържествено слово по случай 3 май бе произнесено и от областния управител Данаил Ковачев.
Сред гостите на събитието бяха заместник-кметовете на община Русе Димитър Недев, Енчо Енчев и Златомира Стефанова, председателят на Общинския съвет акад. Христо Белоев, ректорът на Русенския университет „Ангел Кънчев“ проф. д-р Пламен Кангалов, началникът на Военно окръжие I степен – Русе полковник Васил Петров, началникът на Регионалното управление на образованието д-р Росица Георгиева, редица представители на местната и държавна власт от регион. Пред Паметника на свободата бяха положени венци и цветя в знак на вечна признателност към делото на освободителите и в чест на Националния празник на Република България – 3 март.
Водещ на церемонията бе актьорът от Драматичен театър „Сава Огнянов“ Любомир Кънев.
След церемонията русенци имаха възможността да присъстват на концерт-спектакъла „Поклон и памет”, който се проведе в Голямата зала на Доходното здание. В него се включиха Йоана Донева и Фолклорен танцов ансамбъл „Здравец“, Школа за народно пеене, солисти от Детска вокална група „Слънце“, Фолклорен ансамбъл „Русчуклийче“ към Общинския детски център за култура и изкуство. Хор „Св. Георги Победоносец“, солисти от Студио за поп и джаз пеене „Икономов“, Фолклорно танцово студио „Зора“ и Балет „Импулс“ към Общинския младежки дом. В спектакъла участие взеха и Клуб по спортни танци „Настроение“, балетът при НУИ „Проф. Веселин Стоянов“, Фолклорен танцов театър „Найден Киров“ и Николая Владова – първокласник от ОУ „Любен Каравелов“.
В Парка на младежта Клубът за народни танци „Родолюбец“ поведе русенци и гостите на града на най-дългото хоро.
От 18 ч. днес в Камерна зала на Доходното здание актьорите от Драматичен театър „Сава Огнянов“ ще представят постановката „Епопея на забравените“ по Иван Вазов.
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
news.modal.header
news.modal.text