Обзор

site.btaМерки за решаването на проблемите с водоснабдяването набелязаха представители на държавата и на местната власт

Мерки за решаването на проблемите с водоснабдяването набелязаха представители на държавата и на местната власт
Мерки за решаването на проблемите с водоснабдяването набелязаха представители на държавата и на местната власт
Снимка: Ралица Стефанова, БТА

Мерки за решаването на проблемите с водоснабдяването в Плевен, Шумен, Търговище и Кюстендил набелязаха на среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) представители на държавата и на местната власт.

Всички се обединяваме, че безалтернативна мярка е  изграждането на язовир „Черни осъм", за да може две области в България - Ловеч и Плевен, да бъдат с нормално водоподаване, заяви служебният министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова. Тя обаче посочи, че тази мярка ще бъде изпълнена в рамките на не по-къс период от 10 години, което налага предприемането на краткосрочни мерки, които да подобрят водоснабдяването в двете области.

Затова за област Плевен и конкретно за града краткосрочната мярка, която ще бъде изпълнена, е изграждането на довеждащ водопровод за оросяване на водоснабдителна група „Биволаре".

Служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров изтъкна, че на срещата е било постигнато съгласие около необходимостта от изграждането на така наречената Система "Дунав". Той каза също, че е необходимо възстановяване на ползването на хидромелиоративните системи. Двамата министри обявиха, че ще представят пред Министерския съвет обобщен доклад с мерките и тяхното остойностяване.

Срещата беше свикана по разпореждане на служебния премиер Димитър Главчев заради намалелия полезен обем на язовир „Тича“ и недостига на вода за питейно-битови нужди. Това съобщиха от пресслужбата на кабинета.

На 5 ноември от Министерството на околната среда и водите (МОСВ) обяви, че към 25 октомври обемът на 52 комплексни и значими язовира, които то следи, е с 88 млн. куб. м по-малко от този в предходния месец. За ноември се налага да бъдат намалени разрешените водни обеми, допълват от МОСВ. От екоминистерството апелираха да се предприемат спешни действия за осигуряване на питейно-битовото водоснабдяване на населените места по Южното Черноморие, както и ВиК операторите да прецизират заявките си за годишен график за 2025 г., като съобразят всички възможни резервни и алтернативни водоизточници, разрешените лимити в издадените разрешителни и наличните обеми в язовирите.

В отговор, от „Напоителни системи“ ЕАД обявиха, че са взели всички необходими мерки по отношение на рехабилитацията на напоителните съоръжения на язовирите „Тича“, „Копринка“, „Жребчево“, „Домлян“, „Тополница“ и „Пясъчник“, за които МОСВ предупреди, че „при запазване на тенденцията за малък приток е обезпокоително обезпечаването на напояването за напоителен сезон 2025 г.“.  За цитираните язовири е постигната и очакваната от дружеството икономия на вода, пише още в позиция на „Напоителни системи", получена в БТА.

Кореспондентите на БТА направиха проверка какво е състоянието на язовирите по места и има ли опасност от воден режим през 2025 година

Благоевград

В област Благоевград язовир „Голямо Баненско езеро“ е пълен на четири пети от капацитета си, съобщиха от Областна администрация – Благоевград за БТА. Това е и единственият язовир, чиито води се ползват за питейно – битови и осигурява водоснабдяването на Якоруда и селищата от общината. Язовирите в областта, които се ползват за напояване, са на минимум, но от областната управа посочиха, че това е нормално за този период на годината.

В община Петрич няма язовир, а водата за питейни нужди се осигурява помпажно (чрез помпи) и гравитачно (от реки, язовири и други водоизточници). Това съобщи за БТА управителят на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) - Петрич Ивайло Христов. Въпреки продължителната суша, на този етап няма опасност от въвеждане на режим на водата в община Петрич. По-сериозно е положението единствено в Подгорските села, където дебитът на водата значително намалява, поясни управителят на ВиК. 

Бургас

В област Бургас няма опасност в близките шест месеца да има режим на водоподаването. Съоръженията на язовирите „Камчия“ и „Ясна поляна“ работят нормално. Това съобщиха от Областната управа в Бургас, след като областният управител Мария Нейкова е поискала в спешен порядък информация от ВиК оператора в Бургас, както и информация за експлоатационното състояние на алтернативните язовири „Порой“ и „Ахелой“. 

Варна

В област Варна няма язовири за питейно-битово водоснабдяване, съобщиха за БТА от ВиК в крайморския град. Има селища на воден режим, но причините са намалени дебити на водоизточниците им, а не състоянието на язовирите. Варна се захранва от язовир „Камчия“, уточниха от дружеството. Като водоизточник се разчита и на Девненските извори. От областната управа припомниха, че на територията на региона има 84 водни съоръжения. При извършената през май 2024 година проверка от междуведомствена комисия на 36 язовира, са констатирани проблеми с четири от тях. Между 8 и 17 октомври отново е извършена проверка, обхванала общините Долни чифлик, Дългопол, Аксаково и Аврен, допълниха от областната управа. Експертите са инспектирали и състоянието на деретата на реките. Един от язовирите с най-сериозни проблеми в региона е „Елешница“ . 

Велико Търново

В област Велико Търново до септември 2025 година водоснабдяването от язовир „Йовковци“, който захранва над 50 процента от населените места в областта, е гарантирано, дори и при максимално засушаване и неблагоприятни климатични фактори, каза на пресконференция в пресклуба на БТА във Велико Търново Илиян Илиев, директор на ВиК „Йовковци“. Във Великотърновска област на воден режим са населените места на собствени водоизточници, които са пресъхнали, каза Илиев. По думите му най-голям е проблемът в община Павликени, където девет населени места са на воден режим, както и в община Елена, където са 11. В Свищовско четири населени места са на режим – Хаджи Димитрово, Овча могила, Козловец и Горна Студена, а в Златаришко –  Дедина и Калайджи. Две села в община Горна Оряховица – Драганово и Стрелец, също са на воден режим.

Видин

В област Видин и през 2024, както и през предходните пет години, не е въвеждан режим на водата, каза за БТА управителя на „Водоснабдяване и канализация“ – Видин инж. Илко Илиев. В областта няма язовир, който да бъде използван за питейно-битови нужди. Водата за тази цел се осигурява от около 85% подземни и 15% повърхностни водоизточници, поясни инж. Илиев. 

Враца

В област Враца трите язовира са „Аспарухов вал“, „Върбешница“ и „Дъбника“, които се стопанисват от „Напоителни системи“ ЕАД, са в добро техническо състояние и с достатъчно количество вода, съобщиха за БТА от Министерството на земеделието и храните. Питейното водоснабдяване също не е застрашено, казаха за БТА и от „Водоснабдяване и канализация“ – Враца. В момента на режим на водата са само четири населени места от областта, чиито  водоизточници са локални. Враца, Мездра и част от прилежащите им населени места се захранват от язовир „Среченска бара“, който според ежедневния бюлетин за състоянието на водите на МОСВ  има наличен полезен обем около 66 %.

Габрово

В област Габрово нивото на язовир „Христо Смирненски“ е над 80%, няма заплаха от воден режим в Габровско, посочиха за БТА от „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) ООД - Габрово. От ВиК-Габрово казаха, че количествата вода са достатъчни за потреблението на град Габрово и габровските села, които се захранват от язовира. 

Добрич

В област Добрич има 41 язовира, казаха за БТА от Областна администрация – Добрич. Оттам допълниха, че предназначението им е за използване за питейни нужди, напояване, риболов или за събиране на води. Нито един от язовирите в областта обаче не се използва за питейно-битови нужди, а водата за пиене и битови нужди се извлича от сондажи на подпочвени води. 

Кърджали

В област Кърджали единственият язовир за питейни нужди -  „Боровица“, има достатъчно обем, за да осигури водоподаването в региона и към този момент не съществува опасност от воден режим заради безводие. Това каза за БТА управителят на ВиК дружеството инж. Славчо Славков, като допълни, че нивото на водата е едва няколко метра под преливника. 

Кюстендил

В област Кюстендил нивата на язовирите „Калин“ и „Карагьол“, които се ползват за питейни нужди, не са под необходимия минимум, каза пред БТА областният управител на Кюстендилска област Александър Пандурски. Въпреки това, жителите на Рила и Кочериново системно се оплакват от липса на вода. 

Справка на БТА показа, че дружеството „Кюстендилска вода“ е поискало от МОСВ разрешение за увеличаване на ползването на водните обеми от „Калин“ и „Карагьол“  за месец ноември с още 100 000 куб.м, т.е. със 100%, за питейно-битово водоснабдяване на общините Рила, Кочериново и Бобошево. 

Проблем с водата има и в областния център Кюстендил, който се водоснабдява от кладенци.

Кризисен щаб по повод водната криза, засегнала общината, е свикал кметът на Кочериново Станислав Горов, съобщиха от общината. Членовете на кризисния щаб са се обединили около искането водният оператор на територията на община Кочериново – „Кюстендилска вода“ да подготви и изпрати мотивирано искане до Министерството на околната среда и водите (МОСВ) за увеличаване на водните обеми.

Ловеч

В област Ловеч режимът на водата се увеличава с още един час  и водоподаването ще се спира в 22:00 часа, а не както досега в 23:00 часа, и ще се пуска в 6:00 часа. Това съобщи за БТА изпълнителният директор на „ВиК“ АД-Ловеч инж. Данаил Събевски. БТА припомня, че в интервю за Агенцията Събевски посочи, че ако засушаването продължи и няма дъждове до края на месеца, най-вероятно ще се наложи да се въведе и обеден режим - за три или четири часа, както е в Плевен.

Към момента Ловеч, Тетевен, Ябланица и няколко населени места в областта са на воден режим заради пресъхване на водоизточниците и намален дебит. Част от селата имат вода само по два-три часа на пет дни, други като село Дъбрава от няколко месеца са без водоподаване и ползват вода от водоноски.

Монтана

В област Монтана наличното количество вода в язовир „Среченска бара“ към момента е 10 650 000 кубика вода при максимален обем от 15 500 000 хиляди кубика, съобщи за БТА управителя на „Водоснабдяване и канализация“ – Монтана инж. Валери Иванов. Според Иванов за момента не се налага въвеждането на воден режим, но е време за валежи от дъжд и сняг, което би променило ситуацията. 

Селищата с частично ограничено водоподаване на територията на областта са в планинските райони. Справка в бюлетина на МОСВ показва, че язовир „Огоста“, който не се използва за питейно-битови нужди, е пълен на 24,83% полезен обем.

Пазарджик

В област Пазарджик нивата на големите язовири са в контролираните обеми по данни на Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“- Пазарджик. Наполовина са запълнени язовирите „Батак“, „Тошков чарк“, „Чаира“, „Беглика“ и „Белмекен“. По-ниски са нивата на „Голям Беглик“, „Широка поляна“ и „Тополница“. Най-високо е нивото на язовир „Доспат“- близо 80%.

В момента в област Пазарджик има режим на водата за питейни нужди във Велинград, съобщиха от Общината. Той се налага заради планиран от НЕК ремонт и ще продължи до 20-ти ноември.

Перник

В област Перник количеството вода в язовир „Студена“ е достатъчно и няма опасност за преминаване към режим на водата, съобщиха за БТА от Областна администрация Перник. Другият питеен язовир на територията на област Перник е „Красава“ 2, като към момента обема му е 950 295 кубични метра при капацитет от 2 195 000 кубични метра.

Припомняме, че във връзка с намаления му обем директорът на общинско дружество "Водоснабдяване" ЕООД Брезник инж. Даниела Костадинова предложи да се пристъпи към временно налагане на нощен воден режим за град Брезник и напълно спиране на водата за селата, имащи алтернативни водоизточници. До този момент такъв все още не е въведен.

От Областната администрация уточниха още, че към този момент в осем населените места от региона има въведено режимно водоподаване. Това са селата Расник, Радуй, Велковци, Режанци, Брезнишки извор, Бегуновци, Непразненци, Ярославци и Жабляно.

Плевен

В област Плевен и на територията на община Плевен са пресъхнали осем от общо 20 общински язовири. Това съобщиха за БТА от местната администрация. В резултат на сухото време останалите 12 язовира са с намалени водни количества, допълниха от местната управа. На територията на област Плевен язовирите са сто, сочи информация на Областната администрация. Няма такива, които да осигуряват вода за питейни нужди. 

От средата на август в населени места от област Плевен бе въведен режим на водата. Причината са критично ниските водни количества, които постъпват от водоснабдителна група „Черни Осъм“. Режимът е в сила за градовете Плевен, Долна Митрополия и Тръстеник, както и за селата Биволаре, Победа, Буковлък, Николаево, Опанец, Ясен, Бохот, Брестовец, Къшин, Ласкар, Ралево и Тодорово.

В община Долни Дъбник са пресъхнали три от общо пет общинските язовири, каза за БТА експерт „Отбранително-мобилизационна подготовка и гражданска защита“ в Община Долни Дъбник Анелия Пиронска. В Община Червен бряг общинските язовири са шест, като от всички само водата в язовира в с. Реселец е в норма.

Пловдив

В област Пловдив няма комплексни и значими язовири, които да се използват за питейно-битово водоснабдяване. Вода от язовирите „Пясъчник“ и „Домлян“, предназначени за напояване, няма да бъде използвана през настоящия месец, съобщиха за БТА от Басейнова дирекция „Източнобеломорки район“ (БД ИБР) в отговор на запитване.

С режим на водоснабдяването са град Перущица, 11 села от община Асеновград и три - от община Първомай, показва информация на „Водоснабдяване и канализация ЕООД“ - Пловдив.

Поради драстично ниското ниво на язовир „Пясъчник“ от МОСВ смятат, че е нужно осигуряване на техническа възможност за прехвърляне на води от каскада „Белмекен-Сестримо“ в язовира посредством възстановяване на помпената станция, както и включване на нови алтернативни водоизточници. Следва да се преразгледа и ограничи ползването на води от язовира през следващия напоителен сезон, съобразно наличния воден ресурс, посочват от ведомството.

Според график на сайта на МОСВ за използване на водите на язовир „Въча“, те основно се използват за производство на електроенергия.

Разград

В област Разград язовирите са пълни наполовина, а захранването с вода за питейно-битови нужди в региона е чрез кладенци и сондажи, съобщи за БТА главният експерт в областната администрация Николай Атанасов. Той посочи още, че водните обекти на територията на областта са в добро техническо и експлоатационно състояние, няма такива в аварийно или предаварийно състояние. „В Разградска област няма язовири, които осигуряват вода за питейно-битови нужди. Всички водни обекти са за рибовъдство и напояване“, каза експертът. 

Атанасов отбеляза, че всички населени места в област Разград са обезпечени с питейна вода и няма опасност от въвеждането на воден режим или някакви други проблеми с водоснабдяването. Той припомни, че през летните месеци в част от населените места в областта имаше режим на водоснабдяването, но той вече е разрешен. Като основен проблем за липсата на вода в региона експертът изтъкна амортизираната водопроводна мрежа и пропуските в работата на ВиК операторите. 

Русе

В област Русе захранването с питейна и битова вода се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не чрез водоподаване от язовирите. Това е и сред основните причини да няма опасност от преминаване на воден режим в региона, каза за БТА областният управител на Русе Драгомир Драганов. По думите му, всички язовири в областта са в добро експлоатационно състояние, като при проверките, извършени наскоро от сформираната от него междуведомствена комисия, не е констатирано изграждането на незаконни строежи и съоръжения, които да затрудняват нормалното им функциониране. 

Силистра

В област Силистра след засушаванията от последните години нивото на язовирите е на мъртъв обем или на кота нула. Това каза за БТА Ивелин Ников, секретар на областния щаб за защита при бедствия. Според него обаче няма опасност от проблеми с водоснабдяването, тъй като в региона няма язовири, които да се използват за питейно водоподаване, а тези които се използват за напояване, нямат голямо стопанско значение. По данни на местното дружество за водоснабдяване и канализация областта се захранва с вода за питейно-битови нужди от 82 водоизточника, като 70 от тях са помпажни, а 12 са гравитачни – кладенци и каптажи. Ников посочи още, че водните обекти на територията на областта са в добро техническо и експлоатационно състояние.

Сливен

В област Сливен в язовир „Асеновец“ има 12 100 000 куб. м вода, съобщи за БТА управителят на ВиК-Сливен инж. Пламен Трифонов. Полезният обем на язовира е 28 млн. куб. м вода. За сравнение през април, т.г. количествата са били 12 580 000 куб. м. Комисия по обследване от областната администрация е определила техническото състояние на язовир „Асеновец“ като добро.

На този етап няма основания за тревога от недостиг на питейна вода, посочи Трифонов. Има населени места с частичен режим на водата, допълни той. В град Шивачево, община Твърдица, има ограничение за домакинствата от т.нар. висока зона за употреба на водата за питейни нужди, заради наличие на уран. От водопреносното дружество снабдяват населеното място с водоноски. Сливен се снабдява с питейна вода от язовира и от шахтовите кладенци по река Тунджа, като преобладава водата от кладенците, за да се пази обем в язовира.

Смолян

В област Смолян язовир „Пловдивци“ - единственият язовир за питейни нужди, е пълен на 60 процента, каза за БТА управителят на „Водоснабдяване и канализация“ ("ВиК") - Смолян Костадин Тотев. Нивото на вода намалява, а водоемът захранва две общини -  Рудозем и Мадан. Дебитът на водоизточниците в областта също намалява. Костадин Тотев не скри притеснението си от ситуацията, защото пет месеца не е валял дъжд в област Смолян.  

Воден режим има само в село Малка Арда, община Баните, но управителят на „ВиК“ посочи, че в най-скоро време проблемът там ще бъде решен.

София-област

В София-област количеството вода в язовир „Бели Искър“ е достатъчно и няма опасност за преминаване към режим на водата, съобщиха за БТА от отдел „Комуникации“ към „Софийска вода“ АД по повод информацията на МОСВ, че за ноември се налага да се намалят разрешените за ползване водни обеми от язовирите. 

От „Софийска вода“ допълниха, че към момента техническото състояние на язовира, включително на язовирната стена, е добро и водата е в норма. Язовирът осигурява водоснабдяването на 20% от град София, както и на Самоков и селата Алино, Белчин, Мала Църква, Горни Окол,  Долни Окол, Райово и Рельово. 

Стара Загора

В област Стара Загора нивото на язовир „Копринка“ край Казанлък е 10,13% от общия си обем, а полезният обем е 6,58%, показват данни на МОСВ. Основното предназначение на язовир „Копринка“ е за производство на електроенергия. От него през река Тунджа се запълва другият значим язовир за Централна България – „Жребчево“, който е на 19,62% от полезния си обем.

Според официалния сайт на „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) ЕООД – Стара Загора частичен воден режим е въведен в осем населени места в областта. Те са в общините Стара Загора, Казанлък, Чирпан, Гурково, Николаево и Братя Даскалови. По данни на ВиК нивото на язовир „Копринка“ няма отношение към водоподаването на територията на област Стара Загора.

Търговище

В област Търговище е наложен режим на водата в 67 населени места, съобщи за БТА управителят на водоснабдителното дружество за региона ВиК ООД – Търговище инж. Явор Миланов. Той коментира, че нивото на водата в язовир „Тича“, който снабдява жителите на областния център Търговище, както и на градовете Шумен и Велики Преслав в съседната Шуменска област, към момента е достатъчно за осигуряване водоснабдяването за две години напред, ако не се отклонява вода за напояване. Състоянието на водоснабдяването от язовир „Ястребино“ е малко по-благоприятно, каза още той.

Явор Миланов каза още, че ВиК – Търговище има осем дълбоки сондажа. Към момента населените места, които се водоснабдяват от тях нямат режим, всички останали са с проблемно водоснабдяване. Технически проблеми с водопровода от яз. „Тича“ наложиха спиране на водата в шест села в Търговищко. Преустановено е водоподаването към Разбойна, Божурка, Лиляк, Братово, Цветница и Пайдушко, съобщи за БТА управителят на ВиК ООД – Търговище инж. Явор Миланов. 

Хасково

В област Хасково водоснабдяването изцяло е през сондажни кладенци и няма питейна вода, която да се добива чрез естествени водоизточници, казаха за БТА от пресслужбата на „Вода и канализация“. Според бюлетина на МОСВ на територията на област Хасково значими язовири са този край Ивайловград, който е пълен на 54,78 процента и язовир „Тракиец“, който е запълнен на 44,95 процента.

Шумен

В област Шумен при общ обем на язовир „Тича" от 311,8 млн. кубични метра, наличният обем е 141,32 млн. кубични метра каза за БТА Ирина Димитрова, директор на дирекция „Контрол“ в Басейнова дирекция „Черноморски район“. "Това са 45,32 процента наличен обем спрямо общия обем към момента", добави тя.

В няколко населени места от област Шумен има въведен режим на водата.

За БТА от пресцентъра на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) обявиха, че основното предназначение на язовира „Тича“ е за напояване, но от него се доставят и водни маси за питейно-битови нужди. „Напоителни системи“ ЕАД стопанисва шест язовира на територията на област Шумен.

През поливния сезон (от април до октомври, включително) водни маси за напояване се използват от яз. „Шумен“. Яз. „Фисек“ и яз. „Кълново“ са отдадени за ползване на наематели с цел аквакултури и свързаните с тях дейности, като наемателите са уведомени, че при постъпване на заявки за доставка на вода за напояване, последните са с приоритетно осигуряване, допълниха от пресцентъра на МХЗ.

Ямбол

В област Ямбол заради засушаване дебитът на питейните водоизточници е силно намален. В региона няма язовири за битово-питейно водоснабдяване, разчита се изцяло на сондажи. Обемите на язовирите за напояване са с нормални нива към момента. Това съобщиха за БТА от дружествата „Водоснабдяване и канализация“ (ВиК) – Ямбол и от „Напоителни системи“ – клон Средна Тунджа. 

Както информира БТА, заради хронично безводие община Стралджа в Ямболско отново е пред обявяване на частично бедствено положение.

Напояването в област Ямбол се осъществява основно от язовир „Жребчево“, намиращ се в съседната област Сливен, както и от язовирите „Малко Шарково“ и „Двата чучура“ („Кринчовица“) в Ямболско, каза за БТА управителят на „Напоителни системи“ – клон Средна Тунджа инж. Пламен Иванов. По думите му нивата в язовирите са нормални към момента.

/ТТ/

news.modal.header

news.modal.text

Към 17:12 на 25.11.2024 Новините от днес

Тази интернет страница използва бисквитки (cookies). Като приемете бисквитките, можете да се възползвате от оптималното поведение на интернет страницата.

Приемане Повече информация