site.btaОБНОВЕНА Парламентарната комисия по транспорт и съобщения подкрепи шест законопроекта, свързани с движението по пътищата


Парламентарната комисия по транспорт и съобщения подкрепи на първо четене шест законопроекта, свързани с движението по пътищата, на днешното си заседание. Намаляване на скоростта, увеличаване на наказанията и намаляване на административната тежест – това са трите мерки, които ще бъдат "изчистени" между първо и второ четене и се надявам да се получи един работещ закон за движение по пътищата, каза след края на заседанието председателят на комисията Кирил Добрев от "БСП - Обединена левица".
По-рано днес Добрев съобщи, че ще бъдат разгледани пет законопроекта на днешното заседание. Той обясни, че промените предвиждат ограничение на скоростта и наказанията за нарушителите по пътищата да влизат в сила веднага. Добрев посочи, че в петък промените ще бъдат факт на първо четене.
Кирил Добрев уточни, че за превишена скорост с над 50 км в населено място ще се преминава към отнемане на свидетелството на управление и по-големи глоби. Няма как с магическа пръчка да се променят нещата. Надявам се в рамките на около месец да направим редакциите между първо и второ четене и законът да бъде факт, каза Добрев. Винаги съм се впечатлявал от това как, когато наши шофьори напуснат границите на България, започват да спазват всички правила, а тук се мислят за безсмъртни, коментира депутатът.
Липсата на всякаква политическа адекватност през последните години, замразяване на средства, съмнения във всичко спря до такава степен ремонтите и поддържането на пътната мрежа, че днес просто берем плодовете, каза още Кирил Добрев.
Основното при промените, предложени от ГЕРБ-СДС, касае използването на камери, които са собственост на общините, за повишаване на пътната безопасност, като основно става въпрос за закупуване от страна на общините и използването на камери, които засичат скоростта, обясни Андрей Рунчев от ГЕРБ-СДС.
Има две групи мерки – едните са свързани с облекчение на водачите, а другите – със затягане на контрола и ограничаване на рисковите от пътнотранспортно произшествие, обясни Божидар Божанов от "Продължаваме промяната - Демократична България" за предлаганите от него и група народни представители промени.
Предвижда се отпадане на стикерите от предното стъкло, възможност за електронна регистрация на автомобил, напомняне за изтичащи документи, подобряване на режима на електронните фишове – както за уведомяване за тяхното издаване, така и за връчване на тези, които се крият. Издаването на електронни фишове да става автоматично без човешка намеса, освен ако системата не посочва, че има висока вероятност номерът да не бъде разпознат, каза още Божанов.
Предлага се намаляване на скоростта на автомагистралите на 130 км в час, каза заместник-министърът на вътрешните работи Тони Тодоров за предлагания от Министерския съвет законопроект.
Въвеждат се нормативни изисквания и регламентация на нарушение на средната скорост, като за място на нарушението при установяване на превишаване на средната скорост се счита участъкът от пътя, за който е установено нарушението, каза още Тодоров. В законопроекта е посочено, че „средна скорост” е скоростта, с която пътно превозно средство изминава за определено време определен участък от пътя, установена с автоматизирано техническо средство или чрез система за секционен контрол на средната скорост.
С цел натрупване на повече опит за управление на моторно превозно средство под надзор на отговорен възрастен със законопроекта се предлага възможност моторно превозното средство от категория В да се управлява от водач, навършил 17-годишна възраст, с придружител.
След приемането на промените в Наказателния кодекс са отнети над пет хиляди моторни превозни средства, а половината от тях са предадени на Националната агенция за приходите (НАП), каза Ангел Славчев от "Възраждане". По думите му месечно се отнемат около 200 автомобила. След осъдителната присъда се предават на НАП. Редът за реализация на тези моторни превозни средства е или чрез тяхната продажба на търг, или чрез предоставянето им на бюджетни ведомства със заповед на министъра на финансите. Паркингите са препълнени, а целта на поправките в закона е да се даде възможност моторните превозни средства да се реализират по-бързо, обясни Ангел Славчев на промените, предложени от тяхната група.
Хиляди са вече случаите на отнети свидетелства в резултат на фалшиво позитивни тестове за наркотици. Всеки трети тест реагира на различни лекарствени продукти и всеки трети тест дава различен резултат, каза Явор Божанков от "Продължаваме промяната - Демократична България". В законопроекта, предложен от ГЕРБ и БСП, е записано, че промените целят да ограничат настъпването на негативни последствия за водачите преди тяхната вина да бъде доказана или отхвърлена по несъмнен начин. Промените предвиждат още отнемането на свидетелството за управление на моторно превозно средство да бъде за 72 часа при кумулативно наличие на две предпоставки – водачът да премине медицинско изследване и да даде биологични проби за химико-токсикологично лабораторно изследване за установяване на употребата на наркотични вещества или техни аналози.
Последният законопроект, който комисията прие днес, е предложен отново от Министерския съвет, като с него се създава правомощие за Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“ в качеството ѝ на контролен орган да спира пътните превозни средства от категории Т1b, Т2b, Т3b, Т4.1b, Т4.2b, Т4.3b за извършване на контролни проверки на пътя.
/РИ/
В допълнение
Избиране на снимки
Моля потвърдете избраните снимки. Това действие не е свързано с плащане. Ако продължите, избраните снимки ще бъдат извадени от баланса на вашите активни абонаментни пакети.
Изтегляне на снимки
Моля потвърдете изтеглянето на избраните снимката/ите
Потвърждение
Моля потвърдете купуването на избраната новина